.
×

KULTURË

Mbyllet me sukses Panairi Kombëtar i Librit “Fieri 2017”, ja fituesit!

Këtë vit pati më shumë interes nga lexuesi, më shumë aktivitete. Fitues të cmimeve letrare, tre ish-gazetar.   Ka ulur siparin Panairi Kombëtar i Librit “Fieri 2017”. Pas një axhende maratonë aktivitetesh, konferencash shkencore, simpoziume, takime letrare, tryeza diskutimi, festa te përbashkëta, është zhvilluar edhe ceremonia e ndarjes së cmimeve të këtij eventi të kthyer në madhështor, tanimë. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast, presidentja e Fondacionit Harpa, njëkohësisht drejtoreshë e Panairit të Librit ,Majlinda Rama, pasi përshëndeti të pranishmit, u shpreh se Fieri ka marrë këto ditë të gjitha tiparet e një qyteti që zien kulturë, letërsi dhe dije, duke e kthyer kryeqender dhe qytet të privilegjuar. “Është në nderin tonë që qytetin e  Fierit ta kthejmë, disa ditë në vit, në qytet që i gjallërohen rrugët nga mysafirët e ardhur prej të gjitha trevave shqipfolëse. Këto ditë, Fieri ka marrë të gjitha ngjyrat e një qyteti që dëshmon kulturë, letërsi dhe dije. Personalisht, falenderoj të gjithë bashkëpunëtorët dhe protagonistët e këtij aktiviteti me përmasa”, – ka vijuar Rama. Edhe drejtori i Artit dhe Kulturës, Agron Xoxa, u shpreh se Bashkia Fier do të vazhdojë ta mbështesë këtë aktivitet, që i kthen qytetarët drejt librit. “Do të vazhdojmë ta mbështesim këtë panair e do të shohim të gjitha mundësitë për ta zgjeruar edhe më shumë atë”, ka thënë ndër të tjera Xoxa. Panairi Kombëtar i Librit organizohet për të katërtin vit rresht nga Fondacioni Kulturor “Harpa” dhe mbështetet nga Bashkia e qytetit dhe Ministria e Kulturës. Më herët, akademiku Ali Aliu u shpreh se  panairi i librit të Fierit është kthyer në pelegrinazh të autorëve nga mbarë trevat shqipfolëse. “Unë e kam vlerësuar këtë panair si më të mirin që bëhet në Shqipëri, por edhe matanë kufijve. Është mbreslënës, gjithëpërfshirës, i larmishëm, befasues, serioz, me standarde, prandaj Majlindës meriton t’i thuhet faleminderit që po bën atë që s’po e bëjmë dot të gjitha ne institucionet shkencore apo edhe të tjera institucione të fushës së librit. Ky panair është kthyer në pelegrinazh të ne, autorëve e njerëzve të letrave”, është shprehur gjatë ditëve të panairit Aliu. Juria e përbërë nga profesionistë të fushës studimore e letrare, si Klara Kodra -kryetare, Aliu Aliu – anëtar, Sadik Bejko – anëtar, Maku Pone- anëtar dhe Bujar Rama- anëtar, pas përshëndetjes së organizatores Rama dhe drejtorit të kulturës, Xoxa, zbuluan edhe emrat e fituesve të këtij edicioni të 4 të panairit. Klara Kodra, në cilësinë e kryetares së jurisë u shpreh se në shumë kërkesa ishte e vëhstirë përzgjedhja,…