Bombardohet Zaporizhzhia, impianti më i madh bërthamor në Evropë

Impianti bërthamor në Zaporizhzhia, që është nën kontrollin e Rusisë, është bombarduar gjatë ditës së sotme (e diele), duke nxitur denoncime të ashpra nga monitoruesi nuklear i OKB-së që tha se sulme të këtilla rrezikonin katastrofë të madhe nukleare.

Dhjetëra shpërthime tronditën impiantin më të madh nuklear të Evropës të shtunën në mbrëmje dhe të dielen, tha Agjencia për Energji Atomika (IAEA).

LEXO EDHE KETE

Flet i zoti i shtëpisë që strehoi heronjtë e UÇK-së: U kam hek mbulojat fëmijëve e i kam mbulu natën

Moska dhe Kievi fajësuan njëra tjetrën për këto bombardime.

“Lajmet nga ekipi ynë dje dhe këtë mëngjes janë ekstremisht shqetësuese,” – tha kreu i IAEA-s Rafael Grossi, raporton Reuters.

“Shpërthimet ndodhën në vendinin ku është ky impiant i madh nuklear, dhe kjo është krejtësisht e papranueshme. Kushdo që e ka bërë, duhet të ndalojë menjëherë. Siç e kam thënë edhe në të kaluarën, po luani me zjarrin!”

Duke cituar informacione të ofruara nga menaxhmenti i impiantit, ekipi i IAEA-s në terren tha që nuk ka pasur dëmtime të disa ndërtesave, sistemeve dhe pajisjeve në vend, por asnjëra nuk ishte kritike për sigurinë nukleare deri më tash./Botapress.info/

ngjashme