Momenti i rrëzimit të aeroplanit luftarak rus Su-30 – (Video)

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksii Reznikov ka shpërndarë një video të një avioni rus duke u përplasur në mënyrë dramatike përtokë në flakë pasi u godit nga një raketë Stinger e dhuruar nga SHBA, raporton KyivPost, transmeton Botapress.info.

Në videon e shkurtër, e cila tani po shpërndahet gjerësisht në platformat e mediave sociale, mund të shihet një raketë duke goditur avionin rus në një datë të panjohur mbi rajonin e Kharkiv, duke bërë që avioni të zbresë në një fushë aty pranë dhe të shpërthejë, me shtëllunga të trasha. nga rrënojat dilte tym i zi.

LEXO EDHE KETE

Sulm seksual në qendër të Pejës, viktima publikon videon: Jam në gjendje të rëndë 

Duke postuar videon në Twitter, Reznikov shkroi:

“Dhjetë muaj më parë, në Uashington DC, kërkova Stingers për Forcat e Armatosura të Ukrainës dhe dëgjova “Është e pamundur” shumë herë.

“Sot një avion rus SU-30 u rrëzua nga një Stinger ukrainas në rajonin e Kharkiv – kështu që e pamundura është me të vërtetë e mundur.”

Administrata e Bidenit është zotuar deri më tani të ofrojë mbi 1,400 sisteme anti-ajrore Stinger për Ukrainën, me Ministrinë e Mbrojtjes të Ukrainës që konfirmon se 259 avionë rusë dhe 220 helikopterë janë shkatërruar deri më tani nga forcat ukrainase që kur Putin filloi pushtimin e tij të paligjshëm në shkurt./Botapress.info/

ngjashme