Çmimet e naftës – sërish ka lëvizje, kaq shitet tani

Çmimet globale të naftës arritën sot nivelin e tyre më të lartë në tre javë, pasi importuesi më i madh në botë i naftës bruto, Kina, njoftoi heqjen e disa kufizimeve të koronës, duke ushqyer shpresat për një rikuperim të kërkesës për karburant.

Çmimi i naftës së papërpunuar ndërkombëtare Brent u rrit me 0.70 për qind në 84.51 dollarë për fuçi në tregtim deri në orën 14:00 GMT, ndërsa nafta e papërpunuar amerikane WTI u hodh me 0.78 për qind në 80.18 dollarë për fuçi, sipas të dhënave nga portali oilprice.com.

LEXO EDHE KETE

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë kundër një personi

Këto janë nivelet më të larta të çmimeve për të dy llojet e naftës që nga 5 dhjetori.

Rritja e çmimeve vjen pasi Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës njoftoi të hënën se do të heqë karantinën për udhëtarët që vijnë, duke filluar nga 8 janari. Kjo masë kufizuese ka qenë në fuqi që nga fillimi i pandemisë në Kinë.

“Kjo është sigurisht diçka për të cilën tregtarët dhe investitorët kanë shpresuar,” tha Naem Aslam, analisti kryesor i tregut në Avatrade, sipas Reuters.

Ekspertët thonë se janë të shqetësuar se një reduktim i mundshëm i prodhimit rus dhe ndërprerja e furnizimeve në Shtetet e Bashkuara për shkak të motit dimëror do të nxisë rritje të mëtejshme të çmimeve të naftës.

Moska mund të ulë prodhimin me 500.000-700.000 fuçi në ditë në fillim të vitit 2023 në përgjigje të kufizimeve të çmimeve perëndimore të “arit të zi”, tha të premten zëvendëskryeministri rus Alexander Novak.

Rusia është prodhuesi i tretë më i madh i naftës në botë dhe ulja e vlerësuar e pompimit do të arrinte afërsisht 5-6 për qind të prodhimit ditor të vendit. Kjo mund të shtrëngojë gjithashtu situatën e ofertës në tregun global të energjisë, pasi pritet rikuperimi i kërkesës në Kinë./Botapress.info/

ngjashme