1 Muaj luftë-Rusët luftojnë për çdo rrugë në Mariupol, sot takohen liderët në Bruksel

Prej një muaji po vazhdon pushtimi rus i Ukrainës dhe bie në sy se pavarësisht pretendimeve të Moskës, jo gjithçka po shkon sipas planit. Ushtria ukrainase nisi një kundërofensivë dhe rifitoi kontrollin mbi qytetin e Makarivit, ndërsa në Voznesensk, në jug, ushtria ruse u shtyp ndjeshëm dhe praktikisht u dëbua nga qyteti.

Ndërsa forcat ruse kanë treguar dobësi ndoshta befasuese planifikimi i dobët, vlerësimet jane optimiste të inteligjencës për konfliktin, nënvlerësimi i forcave ukrainase, mirëmbajtja dhe logjistika e pamjaftueshme, pajisjet jo mbresëlënëse, mbështetja te rekrutët dhe paaftësia për të zhvilluar një luftë efektive kibernetike. Aktualisht nuk ka shenja të një inkursioni vendimtar ushtarak nga asnjëra palë, gjë që mund të ketë pasoja të rëndësishme për atë që vijon. Megjithatë, edhe pse sulmi rus në dukje është i dobët i koordinuar, nuk duhet anashkaluar fakti se në Ukrainë ndodhen 150,000 trupa ruse që nuk do të jetë e lehtë të dëbohen.

Ndërsa situata mbetet e pasigurt dhe njerëzit po vdesin ose po ikin nga vendi i shkatërruar nga lufta nën hijen e negociatave të stërzgjatura, dështimi i të cilave, siç tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, “mund të çojë në Luftën e Tretë Botërore” , disa qytete ukrainase kanë rezultuar të jenë shumë ” arra të forta”. për pushtim, duke përfshirë Mariupolin që praktikisht mbeti në këmbë mbi rrënoja.

Zelenski tha se qyteti port “u shndërrua në hi” , por se do të “mbijetonte”. Dikur një shtëpi për rreth 450,000 njerëz, Mariupol ka qenë nën sulme pothuajse të vazhdueshme nga forcat ruse që nga fillimi i marsit dhe imazhet satelitore tregojnë shkatërrimin e madh të zonave të banuara. Një e katërta e njerëzve u larguan nga qyteti, ndërsa ata që mbetën nuk kishin energji elektrike, ngrohje dhe ujë. Në Marijupolje, 80 për qind e ndërtesave u shkatërruan, dhe megjithëse u shkatërrua, betejat për kontrollin e qytetit ende po zhvillohen.

Rënia e Mariupolit do të shënonte përparim të madh për rusët, të cilët do të lidhnin kështu Krimenë e aneksuar në 2014 me territoret e mbajtura nga separatistët rusë në Ukrainën lindore, Donetsk dhe Luhansk. Ky është një qytet strategjik kyç, një port tregtar në Detin Azov, i cili lidhet me Detin e Zi më të madh me një det të ngushtë.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha tse vendi kishte humbur “përkohësisht” hyrjen në Detin Azov , ndërsa kryebashkiaku Vadim Boychenko tha se qyteti po luftonte në rrugë.

Sipas të dhënave zyrtare, deri më tani në qytet janë vrarë më shumë se 2400 civilë dhe autoritetet po gërmojnë varre masive. Një qytet tjetër që ofroi rezistencë të ashpër është Makariv, vetëm rreth 50 kilometra në veriperëndim të Kievit. Ndërsa Mariupol është ende nën rrethim, ushtria ukrainase pretendon se Makariv u çlirua.

Sot janë tre samite të mëdha – NATO, G7 dhe Këshilli i BE-së, të gjitha në Bruksel. Presidenti i SHBA Joe Biden është në mesin e atyre që marrin pjesë. Ai nesër do të udhëtojë edhe në Poloni.

ngjashme