Treni ndaloi pas një alarmi në bord, udhëtarët mbetën për 5 orë të bllokuar në tunel

Qytetarët mbetën të bllokuar në Eurotunel për pothuajse pesë orë pas pasdites të së martës, 23 gusht, pasi një tren pasagjerësh dhe automjetesh që po udhëtonte nga Calais në Francë për në qytetin anglez Folkestone  u ndal për shkak të një alarmi në bord.

Eurotuneli është tuneli më i gjatë nënujor në botë. 37 nga 50 kilometrat kalojnë plotësisht nën kanalin anglez midis Francës dhe Britanisë së Madhe.

Një video në mediat sociale tregon njerëz që ecin nëpër një tunel të errët mirëmbajtjeje, disa me bagazhe dhe qen.

“Tuneli i mirëmbajtjes ishte i tmerrshëm. Ishte si diçka nga një film katastrofe, “i tha PA një pasagjer 37-vjeçar.

“Ne thjesht shkuam në humnerë duke mos ditur se çfarë po ndodhte. Ne të gjithë duhej të prisnim në këtë radhë të gjatë nën det.”

Një grua qau, një tjetër pati një sulm paniku, transmeton oraneës.

Një tren zëvendësues, i cili zakonisht transporton autobusë, përfundimisht i çoi pasagjerët në terminalin Folkestone.

Lidhjet u humbën për shkak të incidentit. Operatori i trenit u kërkoi pasagjerëve që dëshironin të udhëtonin nga Calais në Folkestone të mos vinin në terminal deri të mërkurën në mëngjes.

Operacionet u kthyen në normalitet të mërkurën në mëngjes, sipas Eurotunnel.Këto aksidente zakonisht janë shumë më të zakonshme në trenat që transportojnë kamionë sesa ato me makina private.

Fillimisht, shërbimi Le Shuttle pretendoi në Twitter se gjithçka ishte për shkak të një avarie, por më vonë bëri të ditur, përmes BBC -së, se problemi lindi pasi u ndezën alarmet e trenit./Botapress.info/.

ngjashme