[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Situatë e tensionuar para raundit të ri të bisedimeve Kosovë-Serbi (Video)Botapress, 22 Janar

Të martën Kosova dhe Serbia pritet të mbajnë një raund të ri bisedimesh në nivelin e lartë politik në Bruksel, me ftesë të Bashkimit Evropian.

Takimi vjen pas pas tensioneve të ditëve të fundit ndërmjet të dyja palëve që kanë kanë ringritur debatet në Kosovë lidhur me rezultatet e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja shtetave.

Analistët e pavarur thonë se bisedimet janë të domosdoshme, por duhet ndryshuar formati i tyre në mënyrë që të sigurohet edhe zbatimi në praktikë i marrëveshjeve të arritura në to. /VoA/