[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Shqiptarja shpallet femra më e bukur e të gjitha kohërave (Foto+Emri)Një shqiptare është cilësuar si gruaja më e bukur e të gjitha kohërave.

Ajo është Fevzia Fuat Ali, bija e mbretit Fuad të Egjiptit, grua e shahut të Iranit, Muhamed Reza Pahlavi. Ajo konsiderohej si një figurë hyjnore në mesin e shekullit të shkuar.

Gazetat më të mëdha e kanë shpallur atë si Miss Bota e pashpallur.

Ajo u divorcua nga i shoqi në vitin 1948 dhe u martua me një kolonel me gjak shqiptar, Ismail Husein Shirin Bej. Fevzia Fuat Ali vdiq në vitin 2013, në moshën 92-vjeçare në Aleksandri të Egjiptit. /Shekulli/