[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Samsung dhe IPKO sjellin modelet e reja Galaxy A (2017) me stil, dizajn, dhe kamerë të përmirësuarSamsung dhe IPKO sot kanë lansuar serinë më të re të telefonave Galaxy 
A, duke përfshirë modelin A5 me 5.2-inç dhe A3 me 4.7-inç me përmirësime që ofrojnë dizajn të bukur 
dhe performancë të fuqishme, transmeton Botapress.info
 
 Samsung, ne gjithmonë duam të sigurohemi që klientët tanë kanë produktet   avancuara  
treg“, ka thënë DJ Koh, President i Biznesit të Komunikimit Mobil në Samsung Electronics. Seria e 
fundit e Galaxy A është një testament për këtë. Ne kemi integruar qasjen tonë unike  dizajnit dhe 
karakteristikave që konsumatorët e Galaxy i duan, për  siguruar performancë  shtuar pa bërë 
kompromise  stil.  
 
Galaxy A përmban kornizë metalike premium dhe qelqin 3D  bazohet mbi trashëgiminë e dizajnit 
premium  ofron Samsung. Me kamerën e hijshme dhe butonin kyç, pajisja është  e plotë se kurrë 
si dhe e përshtatshme për ta mbajtur dhe përdorë. Galaxy A është  dispozicion  katër ngjyra 
elegante duke përfshirë Black Sky, Gold Sand, Blue Mist dhe Peach Cloud. 
 
 partneritet me Samsung, IPKO po lanson inovacionet e fundit mobile  tregun kosovar. Me shumë 
krenari ne po i prezantojmë modelet   reja  serisë Galaxy A,   njëjtën kohë datë sikurse  
tregjet   mëdha evropiane. Edhe një herë tjetër, IPKO po e vendosë Kosovën  hartën botërore  
shteteve  janë  orientuara  pajisjet mobile  pari, për ta fuqizuar edhe  shumë kompaninë si 
lider  padiskutueshëm  produkteve dhe shërbimeve innovative” ka thënë Robert Erzin, Drejtor 
Ekzekutiv  IPKO.  
 
Kapni kujtimet e rëndësishme me dy kamerat e avancuara  anën e përparme dhe  pasme me nga 
16-megapiksel,  cilat tani janë   qëndrueshme, me auto-fokus   saktë,  rezultojnë  
fotografi dhe selfie   gjalla dhe   qarta, madje edhe  kushte  ndriçimit   ulët. Me 
Galaxy A, shkrepja e selfie’ve nuk ka qenë kurrë  e lehtë. Prekni kudo  ekran për shkrepur  lehtë 
një selfie me rezolucion   lartë me butonin e lëvizshëm  kamerës dhe përdorni ndriçimin e 
përparëm  ekranit për foto  ndritshme. Kamera  Galaxy A ofron një ndërfaqe  thjeshtuar, duke 
përfshirë edhe kalimin e lehtë dhe  shpejt për ndryshimin e stileve ose filterëve  menjëhershëm për 
 aktivizuar efektet e fotografive. Përdoruesit mund  provojnë forma  tilla si Food Mode,  zgjedhin 
fotot dhe  përmirësojnë ngjyrën e tyre. 
 
Galaxy A lehtëson edhe detyrat e përditshme. Për herë  parë  serinë Galaxy A, telefoni ofron 
standardin IP68 për rezistencë ndaj ujit dhe pluhurit, duke e lejuar atë për t’i bërë ballë shiut, djersëve, 
rërës dhe pluhurit dhe duke e bërë pajisjen  përshtatshme për pothuajse çdo aktivitet apo situatë. 
 
Galaxy A ofron memorie më të madhe dhe të zgjeruar, si dhe hapësirë për ruajtje e cila mund të rritet 
 
 
me mbështetje të kartelës microSD, deri  256GB.  
 
 Me jetë   gjatë  baterisë për tu përshtatur me stilin e jetesës aktive të përdoruesve dhe Fast 
Charge, pajisja mbushet shumë shpejtë. Galaxy A është e pajisur me portin e kthyeshëm USB  
Type-C për lidhje më  lehtë, dhe mbushjen pa vështirësi. Pajisja gjithashtu ofron funksionin Always 
On, kështu  përdoruesit mund  shohin shpejt kohën dhe kalendarin pa e aktivizuar pajisjen, duke 
kursyer kohën dhe baterinë. 
 
Duke filluar prej sot, Galaxy A (2017) do të jetë në dispozicion në dyqanet e IPKO. /Botapress.info
Specifikat e Samsung Galaxy A5: 
 
 
Galaxy A5  
Network 
LTE Cat.6 * May differ by markets and mobile operators  
Display 
5.2 FHD Super AMOLED 
AP 
1.9GHz Octa Core 
OS 
Android 6.0.16 (Marshmallow) 
Camera 
Rear : 16MP (F1.9), Front : 16MP (F1.9) 
Video 
MPEG4, H.265(HEVC), H.264(AVC), H.263, VC-1, MP43, 
WMV7, WMV8, VP8, VP9 
Audio 
MP3, AAC LC/AAC+/eAAC+,AMR-NB, AMR-WB, WMA, 
FLAC, Vorbis, Opus 
Additional features 
MST technology(Samsung Pay), Samsung KNOX, S-Voice, 
Dual SIM option 
* Samsung Pay launches may vary by market-readiness 
Connectivity 
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth® v 4.2, ANT+,  
USB Type-C, NFC (UICC, eSE) 
Sensor 
Accelerometer, Proximity, Geomagnetic, RGB Light, Hall 
Fingerprint scanner, Barometer 
IP Code 
IP68 
Memory 
3GB RAM + 32GB Storage 
Micro SD slot (up to 256GB) 
Dimension 
146.1 x 71.4 x 7.9mm  
Battery 
3,000mAh, Fast Charging 
 
Specifikat e Samsung Galaxy A3: 
 
 
Galaxy A3  
Network 
LTE Cat.6 * May differ by markets and mobile operators  
Display 
4.7 HD Super AMOLED 
AP 
1.6GHz Octa Core 
OS 
Android 6.0.16 (Marshmallow) 
Camera 
Rear : 13MP (F1.9), Front : 8MP (F1.9) 
Video 
MPEG4, H.265(HEVC), H.264(AVC), H.263, VC-1, MP43, 
WMV7, WMV8, VP8, VP9 
Audio 
MP3, AAC LC/AAC+/eAAC+,AMR-NB, AMR-WB, WMA, 
FLAC, Vorbis, Opus 
Additional features 
MST technology(Samsung Pay), Samsung KNOX, S-Voice, 
Dual SIM option 
* Samsung Pay launches may vary by market-readiness 
Connectivity 
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth® v 4.2, ANT+, 
USB Type-C, NFC (UICC) 
Sensor 
Accelerometer, Proximity, Geomagnetic, RGB Light, Hall, 
Fingerprint Scanner, Barometer 
IP Code 
IP68 
Memory 
2GB RAM + 16GB Storage 
Micro SD slot (up to 256GB) 
Dimension 
135.4 x 66.2 x 7.9mm 
Battery 
2,350mAh