Rrugët kthen në lumenj, moti i keq përmbyt këtë shtet (VIDEO)

Reshjet e mëdha të shiut në Jeddah çuan në përmbytje të rënda në perëndim të Arabisë Saudite gjatë ditës së sotme. Shkollat ​​dhe universitetet private në Jeddah u mbyllën dhe fluturimet u vonuan në Aeroportin Ndërkombëtar të Mbretit Abdulaziz në qytetin e bregdetit perëndimor.

Sipas mediave vendase, videot e shpërndara nga banorët treguan Jeddah duke luftuar me pasojat e reshjeve pasi përmbytjet e mëdha tronditën zonën. Makinat u fshinë, rrugët u përfshinë dhe pronat u shkatërruan nga përmbytjet. Videot tregojnë makinat duke u goditur nga uji i valëzuar nëpër rrugë dhe makinat që përmbysen, lahen dhe shkatërrohen.

LEXO EDHE KETE

“Mrekulli” në mes të territ, mjekët ukrainas i operojnë pacientët me dritën e elektrikut

Qendra Kombëtare e Meteorologjisë e Arabisë Saudite regjistroi reshjet më të larta të regjistruara në zonën jugore të Jeddah midis orës 08:00 dhe 14:00, njoftoi Agjencia Saudite e Shtypit. Sipas saj, reshjet ishin 179 mm, duke mposhtur një rekord të mëparshëm të reshjeve nga viti 2009.

Agjencia e Mbrojtjes Civile e Arabisë Saudite lëshoi ​​një paralajmërim për motin për shkak të kushteve ekstreme të motit, duke i këshilluar shoferët dhe banorët të jenë të kujdesshëm ndaj kushteve.

Në llogarinë e tij në Tëitter, Aeroporti Ndërkombëtar i Mbretit Abdulaziz tha se fluturimet ishin vonuar dhe këshilloi pasagjerët të kontaktojnë linjat ajrore.

Pas reshjeve në pjesët veriore dhe lindore të Emiratet e Bashkuara Arabe, zona të shumta në Dubai po shohin shi, tornado të mundshëm dhe rrugë të përmbytura. Autoriteti i Rrugëve dhe Transportit të Dubait lëshoi ​​​​një këshillë për shoferët me të cilët emirati po përballet me reshjet e para këtë vit./Botapress.info/

ngjashme