Raketa kineze bie në Tokë, reagon NASA dhe jep detajet

Një raketë kineze ka rënë përsëri në Tokë të shtunën mbi Oqeanin Indian. NASA ka reaguar duke thënë se, Pekini nuk ka ndarë “informacionet specifike të trajektores” të nevojshme për të ditur se ku mund të bien mbeturinat e mundshme.

“Të gjitha vendet që fluturojnë në hapësirë, ??duhet të ndjekin praktikat më të mira të vendosura dhe të bëjnë pjesën e tyre për të ndarë këtë lloj informacioni paraprakisht për të lejuar parashikime të besueshme të rrezikut të mundshëm të ndikimit të mbeturinave,” tha administratori i NASA-s Bill Nelson. “Të bësh këtë është thelbësore për përdorimin e përgjegjshëm të hapësirës dhe për të garantuar sigurinë e njerëzve këtu në Tokë.”

Përdoruesit e mediave sociale në Malajzi postuan një video të asaj që dukej si mbetje raketash.

LEXO EDHE KETE

“Pjesë që peshojnë 5-9 ton drejt Tokës,” flasin ekspertët italianë: Sa të rrezikuar jemi nga raketa kineze e dalë jashtë kontrollit

Aerospace Corp, një qendër kërkimore jofitimprurëse e financuar nga qeveria pranë Los Anxhelosit, tha se ishte e pamatur të lejohej që e gjithë faza kryesore e raketës, e cila peshon 22.5 ton (rreth 48,500 lb), të kthehej në Tokë në një rihyrje të pakontrolluar.

Ambasada kineze në Uashington nuk ka komentuar. Kina tha në fillim të kësaj jave se do të gjurmonte nga afër mbeturinat, por tha se nuk përbëjnë rrezik./Botapress.info/

ngjashme