[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Pse Zvicra refuzoi vaksinën e Covid-19 nga Rusia?Ambasadori rus në Zvicër u tha mediave zvicerane se vendi i tij është përpjekur ta bëjë vaksinën e tyre të disponueshme për Zvicrën. Por, Ministria e Shëndetësisë thuhet se nuk e mori këtë seriozisht dhe tregohet një refuzim ndaj kësaj deklarate.

Ambasadori Sergei Garmonin tha se ai iu drejtua Zyrës Federale të Shëndetit Publik (FOPH) dy herë – më 17 gusht dhe 22 dhjetor 2020 – për të ofruar vaksinën e Rusisë, të quajtur Sputnik V.

“Ne përsëri informuam FOPH se efikasiteti i vaksinës ishte më i madh se 90 për qind, se çmimi i tij ishte rreth dhjetë dollarë për kuti dhe se mund të ruhej midis 2 dhe 8 gradë Celsius”, tha Garmonin. “Ne treguam se jemi të gatshëm të shqyrtojmë mundësinë e një porosie paraprake për Zvicrën”.

Berna nuk i është përgjigjur asnjë prej ofertave të Rusisë, tha Garmonin.

Sidoqoftë, agjencia e autorizimit të ilaçeve, Swissmedic, tha se Rusia nuk i kishte afruar kurrë një ofertë Zvicërs, një akuzë që Garmonin e mohoi.

FOPH tani po përballet me një breshëri kritikash për mungesën e përgjigjes ndaj ofertës. Ekspertët shëndetësorë dhe politikanët argumentojnë se autoritetet federale janë të gabuara kur përjashtojnë një vaksinë nga Rusia në favor të atyre të prodhuara në Perëndim – Pfizer / BioNtech, Moderna, AstraZeneca, Curevac dhe Novavax.

“Kur kam sjellë mundësinë e përdorimit të vaksinës ruse verën e kaluar, kam marrë shumë komente negative”, tha Martin Bäumle nga Partia Liberale e Gjelbër.

Një tjetër kritik, Andreas Faller, një avokat i specializuar në ligjin shëndetësor, vuri në dukje se në kohë krizash, FOPH “ka për detyrë të shqyrtojë të gjitha ofertat e vaksinave”.

“Qasja e FOPH është tronditëse”, vuri në dukje këshilltarja e Partisë Popullore Zvicerane Therese Schläpfer, duke shtuar se “gara për vaksinën është e madhe. Mos përgjigjja ndaj një oferte është mosrespekt për Rusinë dhe popullatën zvicerane”.