Protesta masive në Spanjë për rritjen e çmimeve, 150 mijë persona dalin në rrugët e Madridit

Rreth 150,000 fermerë e gjuetarë marshuan të dielën nëpër Madrid për të protestuar kundër rritjes së çmimeve, pas pushtimit të Ukrainës. Demonstrata masive erdhi një ditë pasi mijëra demonstrues, të thirrur nga partia e ekstremit të djathtë Vox, protestuan kundër rritjes së çmimeve të ushqimit, energjisë dhe karburantit.

Me flamuj spanjollë dhe duke i rënë bilbilave, demonstruesit ecën të dielën nëpër rrugët qendrore të kryeqytetit, duke drejtuar traktorë që u binin borive. “Kostot vazhdojnë të rriten”, ose “Ne jemi fermerë në rrugën e zhdukjes” dhe “SOS bota rurale” – shkruhej në pankartat e tyre.

Protesta, që një zyrtar qeveritar vlerësoi se tërhoqi 150,000 njerëz, u organizua nga Aleanca Rurale, e cila thotë se përfaqëson 10 milionë njerëz në Spanjë. “Kjo qeveri është një gërmadhë, karburanti po bëhet gjithnjë e më i shtrenjtë,” i tha Nora Guzman AFP-së nga maja e një traktori.

“Sot është fillimi për të kërkuar zgjidhje,” u tha gazetarëve Pedro Barato, kreu i shoqatës së punëdhënësve të bujqësisë Asaja. “Mjaft mjaft, kreu i qeverisë le të ndalojë udhëtimet dhe të fillojë të veprojë”, shtoi Barato.

Prodhuesit ankohen për rritjen e çmimeve të karburanteve dhe plehrave në një kohë me fitime të ulëta. Ata denoncuan gjithashtu qeverinë e kryeministrit socialist Pedro Sanchez për shtyrjen e rregullave të mirëqenies së kafshëve që kufizojnë mbarështimin e qenve ose kufizojnë gjuetinë.

“Sot kafshët mbrohen më shumë se njerëzit,” tha Fernando Saez, një fermer nga qyteti jugor i Kordobës, i shoqëruar nga qeni i tij i gjuetisë Cera.

Vitin e kaluar, çmimet e energjisë u rritën me 72 për qind në Spanjë, një nga rritjet më të larta brenda Bashkimit Evropian, dhe kostot janë rritur edhe më shumë që nga pushtimi rus i Ukrainës më 24 shkurt, në një krizë që vjen e nxehtë pas pandemisë së koronavirusit.

Të hënën e kaluar, shoferët spanjollë të kamionëve shpallën një grevë të pafund për çmimet e karburantit, e cila shpejt u shndërrua në bllokada të shumta rrugore dhe protesta, duke shkaktuar probleme në zinxhirin e furnizimit./Botapress.info./

ngjashme