[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Protesta e përgjakshme e 10 shkurtit përmes fotografisë (Foto)Dy aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arben Xheladini dhe Mon Balaj, derisa protestonin kundër negociatave të Kosovës me Serbinë dhe Pakos së Ahtisaarit, u vranë nga policia rumune e UNMIK-ut, 10 vite më parë.

Derisa mijëra protestues kundërshtonin pakon e Ahtisarit, protesta eskaloi në momentin që janë hequr rrethojat e vendosura në mes të sheshit. Ishte policia e rumune e UNMIK-ut, ajo që reagoi në mënyrë të dhunshme, me ç’rast janë përdorur edhe armë vdekjeprurëse.

Përveç vrasjes së dy aktivistëve, kishe edhe shumë të plagosur. Ndërkohë, lotsjellësi që është përdorur nuk ishte parë asnjëherë më herët por as deri më sot. Madje, era e lotsjellësit nuk u hoq pesë ditë nëpër sheshet e Prishtinës.

Në këtë 10 vjetor, KMDLNj kërkoi drejtësi për viktimat e 10 shkurtit, si dhe ka kërkuar që viktimat e Arben Xheladini dhe Mon Balaj të pranohen si viktima politike, të rehabilitohen dhe ta fitojnë statusin e merituar, ndërsa, familjet e tyre të fitojnë të drejtën që e gëzojnë familjet e viktimave civile të luftës.

KMDLNj ka reaguar edhe për të plagosurit e kësaj proteste, duke thënë se duhet të kompensohen moralisht dhe materialisht, në përputhje me ligjin.

KosovaPress po ua sjellë nëpërmjet fotografive tmerrin që ndodhi atë ditë.

IM000593.JPG

IM000048.JPG

IM000049.JPG

IM000523.JPG

IM000511.JPG

IM000009.JPG

IM000519.JPG

IM000026.JPG

IM000516.JPG

IM000517.JPG

IM000518.JPG

IM000520.JPG

IM000521.JPG

IM000522.JPG

IM000574.JPG

IM000579.JPG

IM000569.JPG

IM000585.JPG

IM000583.JPG

IM000586.JPG

IM000587.JPG

IM000580.JPG

IM000589.JPG

IM000593.JPG

IM000595.JPG

IM000594.JPG

IM000596.JPG

IM000598.JPG

IM000597.JPG

IM000600.JPG

IM000601.JPG

IM000607.JPG

IM000606.JPG

IM000608.JPG

IM000009.JPG

IM000007.JPG

IM000026.JPG

IM000028.JPG