Prokurorja e Përgjithshme bën deklaratën tronditëse: Kryebashkiaku i Kharkiv është tradhëtari, ua dorëzoi qytetin rusëve

Gjatë bisedimeve mes Rusisë dhe Ukrainës, një sulm “i pabesë’ ndodhi në qytetin Kharkiv, ku siç mësohet, shumica e qytetarëve janë me prejardhje ruse.

Kryebashkiaku i Kharkiv, akuzohet për tradhëti.Hennadiy Mazehora dyshohet se ka bashkëpunuar me forcat ruse, sipas prokurores së përgjithshme Iryna Venediktova.

Ajo e akuzoi atë për ofrimin e mbështetjes për trupat që pushtuan qytetin e tij dhe ua dorëzoi kontrollin atyre.

Sipas informacioneve të deritanishme, si pasojë e sulmit bomabrdues mbi këtë qytet, ka humbur jetën 1 person dhe janë plagosur më shumë se 30 të tjerë./Botapress.info/

ngjashme