[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Politikani serb: “Haradinaj mund të gjykohet nga Gjykata Speciale”Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë, Veljko Odaloviq, tha sot se nëse Franca refuzon kërkesën e Serbisë për ekstradimin e Ramush Haradianjt, ai mund të gjykohet para Gjykatës Speciale.

Lidhur me vonesën e vendimit nga gjykata franceze për Haradinajn, ai ka thënë se është interesante se si një gjykate i është dashur kaq shumë kohë që të merr vendim final. Sipas tij edhe gjykata franceze e ka kuptuar se është e rënë të merret vendim për një njëri si Haradinaj, shkruan Blic.

Odaloviq ka thënë se edhe në qoftë se refuzohet kërkesa e Serbisë për ekstradim, Haradinaj mund të gjykohet nga gjykata speciale për krime lufte të UÇK-së, duke shpjeguat se prokurorët po punojnë intensivisht për grumbullimin e dëshmive për krime të kryera në territorin e Kosovës, transmeton lajmi.net.

Ndërsa, me rastin e shkëmbimit të territoreve, Odaloviq ka hedh poshtë një mundësi të tillë, duke thënë se nuk mund të pranohet në asnjë mënyrë një gjë e tillë.

Gjithashtu, Odalovic tha se Beogradi nuk mund të përjashtohet nga negociatat, sepse është i pagabueshëm në të gjithë këtë çështje dhe se BE-ja duhet t’i tregoj Prishtinës së si të sillet dhe të bëjë atë për cka është rënë dakord. /Lajmi.net/