[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Politikanët që gjatë studimeve ishin cimera (Foto)Sot ata janë politikanë, deputet, udhëheqës partie dhe funksionarë të lartë të shtetit. Ata mund të kanë bindje tjera politike, por dikur ndanin të njëjtën dhomë së bashku.

 Nuk është vetëm kryetari i partisë “Nisma”, Fatmir Limaj dhe deputeti i Vetvendosjes, Rexhep Selimi të cilët gjatë studimeve kishin banuar në një banesë. “Kosovarja” mëson se gjatë studimeve, cimerë kanë qenë edhe dy figurat kryesore të protestave studentore të 1 tetorit të vitit 1997, Albin Kurti dhe Bujar Dugolli.

Protestat nën organizimin e tyre, bashkuan me qindra mijëra shqiptarë kundër regjimit dhe persekutimit serb. Pas luftës, të dy liderët ndanë rrugët e tyre duke u rreshtuar në parti të ndryshme politike. /Kosovarja/