[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Policia serbe arreston dy shqiptarBotapress, 2 Shkurt

Policia serbe në vendkalimin kufitar të Horgoshit (Serbi.Hungari) në dy raste të ndara kanë zbuluar mbi 22 kilogram drogë,

Mbi 8 kg. droge marihuanë janë pakur në dalje të Serbisë nga një kontroll rutzinor në BENZ me targa të Shqipërisë me të cilën po udhëtonin familja tre antarëshe (prinderit me një fëmije) po udhëtonin tranzit Malit të Zi dhe Serbisë drejt Budapestit.
Në të ënjten dite po ashtu polica ka hasur ne drogë në veturën “Daimler Chrysler” me targa të Shqipërisë, që po udhëtonte tranzit përmes Kosovës drejt Italisë një mesoburr L.R (30) me gjithë “gruan” e tij K.V. (30)

Në makine e tyre në prag policia ka gjetur 13.6 kilogram droge (marih.) të paluar në 13 paketa.

Sipas agjencisë së lajmeve “Presheva Jonë” kjo nuk është hera e pare qe policia serbe konfiskon droge nga Lazaratit të Shqiperisë.

Vetëm në vitin e  kaluar ka konfiskuar  mbi 100 kg droge nga shtetas shqiptare për të cilët rrugët e Serbisë  janë të preferueshme për trafik droge.