[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Mushkolaj: Koalicioni duhet të prishet 

Qëndresa Azemi, Botapress, 24 prill-Temat e fundit për zgjedhjet e parakohshme të  mundshme dhe tema e Demarkacionit kanë  nxitur një  mori debatesh në  koalicionin qeverisës PDK-LDK, shkruan Botapress.info.

Deputetët nga radhët e Lidhjes Demokratike të  Kosovës nuk “janë ” të  gatshëm për zgjedhje por janë të  gatshëm për Demarkacionin e ndërsa tek deputetët e Partisë  Demokratike të  Kosovës është  e kundërta, janë  për zgjedhje por jo për Demarkacionin.

Kjo ka ngjallur një  dilemë dhe ka krijuar përçarje sa i përket qeverisjes.

Analisti politik, Imer Mushkolaj, ka thënë  për portalin Botapress se ky koalicion duhet të  prishet sepse nuk po funksionon.

“ Koalicioni duhet të prishet për shkak të mosfunksionimit”, shprehet Mushkolaj.

 

Ai gjithashtu tha se mos ratifikimi i Demarkacionit mund të  jetë  shkak i mosfunksionimit të  qeverisjes.

“ Demarkacioni mund të jetë shkak, por koalicioni është treguar jofunksional në kuptimin e kalimit të çështjeve të rëndësishme dhe përmbushjes së programit qeverisës”, përfundon analisti Mushkolaj.

 

Ndryshe zëdhënësi i Qeverisë  së  Kosovës, Faton Avdullahu, gjatë  ditës deklaroi se Demarkacionin do ta dërgojnë  në  Kuvend bashkë  me PDK-në  por ende nuk e dinë datën./Botapress.info/.