[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Milaim Zeka: Çka kanë “të përbashkët” Ramush Haradinaj, Serbia, Perishiqi, Zdravko Qoliqi, dhe Merita HaliliGazetari Milaim Zeka ka bere nje analize “Rastit Haradinaj” ne France duke marre shembuj  jo vetem nga pervoja e tij e perballjes me drejtsine e EULEX-it por edhe me ngjarje, ndodhi e perfolje te tjera qe ne njefare menyre nderlidhen me rastin Haradinaj.

Ai ne nje postim te tij ne Facebook ka shkruar:

 

Gjykata franceze ne Colmar, kishte pyetur Ramush Haradinajn, nese ai deshironte te kthehej ne Serbi, dhe te perballej me drejtesine serbe. Lideri i AAK se, disa here ishte pergjigjur, se keto jane akuza politike te pales serbe, dhe se Serbia po abuzon me drejtesine nderkombetare.

Pala serbe, qe ne fillim te ketij spektakeli, ka deklaruar se ka paraqitur fakte te reja kunder Ramush Haradinajt, madje fabrikimet serbe kane shkura deri atje, sa qe komandanti i UCK se per Zonen e Dukagjinit, akuzohet edhe “per vrasjen e nje bebeje dy javeshe, edhe gjoja per perdhunime”, e akuza te tjera.

Serbia, duke pasur jurist te zot, kishte planifikuar qe ne filim lojen me drejtesine franceze, duke u bazuar ne rregullat juridike, ndersa pala kosovare, si zakonisht, pozite dhe opozite, ishin bazuar ne rrahjegjosket e odave, ose ne stilin: “lufta jone ka qene e drejte, Ramushi do te kthehet fitimtar”!

Gjate perballjes time gati katervjecare me Gjyqin e Eulexit, kam testuar dy grupe njerezish. Grupi i pare me thoshin: Mos ta ndine, s kane cka me te ba. Ky grup kishte edhe budall komplet, edhe te atille qe thoshin ashtu, po luteshin brenda barkut qe te denohesha. Edhe grupi i vogel i njerezve, qe me thoshin: Kujdes se punen e ke shume serioze. I tille ka qene avokati im, Gafurr Elshani, dhe pak njerez te tjere, qe perpos shkrimlezimit, din edhe me i kuptu situatate.

Keto dy grupe po i shoh edhe rreth Ramushit.

Mirepo, tani qe gjasat jane shume te medha qe Ramushi do te kthehet ne Kosove, pasiqe fjalen e fundit per ekstradim e ka qeveria franceze, ka filluar nje lufte e pist nga ana e njefare Jugosllav Perishiqit, sharlatan i llojit te vet, i cili per tu dukur interesant per mediat serbe, edhe ato kosovare, del me teorine se gjoja, Ramush Haradinaj ‘ po dojka bashkepunim me autoritetete franceze, per te komprementuar administraten e demokrateve ne Amerike, po edhe sherbimet sekrete te gjermaneve, anglezeve, dhe turqeve, gjate luftes te Kosoves, po edhe pas luftes”!

Kjo teori e semur, jo vetem qe eshte gelltitur nga mediat kosovare dhe ato serbe, po eshte bere edhe pjese e raporteve sekrete te disa institucioneve serioze nderkombetare.

Krejte kjo histori ngjane me ardhjen e kengetarit serb ne Tirane, Zdravko Qoliqit, ku nje kolege i yni u tall me nje kafe, duke thene se “edhe Merita Halili e kihste kalle mbrame Beogradin me nje koncert”, ne kohen kur ajo dhe familja e saje ishin ne New York. Mirepo kjo shaka u ba aq top lajm, sa Merita ishte detyruar te bente nje demant permes Zerit te Amerikes.

E verteta eshte se Ramushi nuk ka kerkuar asnje pazar ne dem te dikujt, me autoritetet franceze. Ai vazhdimisht ka deklaruar se Serbia eshte duke abuzuar me drejtesine nderkombetare, dhe se te gjitha akuzat, jane fabrikime te fantazise serbe.

Kaq!