[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Mediat serbe shkruajnë për punën e kasafortës së Presidencës, e lidhin me shkuarjen e Thaçit në Hagë 

Mediat serbe nuk kanë pritur shumë që të citojnë raportimet në Kosovë e të ndezin alarmin, lidhur me kontrollimin e kasafortës së ish-presidentit Hashim Thaçi, një ditë pasi ai udhëtoi për në Hagë

Kështu të gjitha portalet serbe i kanë kushtuar fokus kësaj ngjarje, që edhe në Kosovë është raportuar me burime dhe jo si informacion i sigurt që ka ndodhur.

“Vetëm 24 orë pasi ish Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dha dorëheqjen për shkak të aktakuzës së ngritur nga Gjykata Speciale, u bë një përpjekje për të grabitur kasafortën e tij”, kështu nis shkrimi duke iu referuar burimeve të mediave të Kosovës.

Sipas raportimeve nga Beogradi, kjo është arsyeja pse u njoftua se drejtori i Agjencisë së Inteligjencës së Kosovës Kreshnik Gashi, do të informojë Bordin e Asamblesë së Sigurisë për këtë rast.

Thuhet se grabitja u përpoq nga sekretari i presidencës së Kosovës, Driton Gashi, dhe një zyrtar të cilin ai e paraqiti si inspektor të Agjencisë së Inteligjencës së Kosovës.

“Më 6 nëntor, Gashi dyshohet se i informoi këshilltarët e Vjosa Osmanit, i cili është president i Kosovës, se EULEX do të bënte një kërkim zyrtar në zyrën e ish-Presidentit Thaçi, por përfaqësuesit e EULEX e mohuan atë”.

Sekretari Driton Gashi, së bashku me një person tjetër që u prezantua si inspektor i Agjencisë së Inteligjencës së Kosovës (AKI), hapën një kasafortë ku mbahen raportet e AKI-së dhe dokumentet e tjera konfidenciale. Disa minuta më vonë, Osmani arriti në zyrë dhe kërkoi shpjegimin e Gashit.