[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Marshi Protestues me moton “Ramush Haradinaj është Kosova” mbështetet nga të gjitha partitë politikeNën moton “Ramush Haradinaj është Kosova”, sot në orën 13 përballë Pallatit të Rinisë, të New Born-i, fillon marshi protestues në mbështetje të Haradinajt.

Pjesëmarrësit e këtij marshi do të parakalojnë rrugëve të qytetit e deri te Ambasada Franceze në Prishtinë.

Marshi është paqësor dhe është i mbështetur nga pothuaj të gjitha partitë politike, organizatat dhe një pjesë e madhe e lëvizjeve qytetare e civile.

Haradinaj po mbahet në paraburgim në Francë, kjo sipas një fletarresti të lëshuar nga Serbia në vitin 2004.

Ndalimi dhe mbajtja e Haradinajt, ka shkaktuar një valë të madhe reagimesh në Kosovë, në Shqipëri dhe në Diasporë.

AAK