[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

LAJMI I FUNDIT: Vdes nga infarti politikani i njohur (Foto)Ka ndërruar jetë politikani zviceran Giuliano Bignasca, themelues i partisë së djathtë Lega dei Ticinesi. Politikani kontrovers nga kantoni italishtfolës, Tesina, ka vdekur nga infarkti, në moshën 67 vjeçare.

 

 

Në mbrëmjen e të mërkurës Bignasca ishte në një manifestim të partisë së tij kur i janë paraqitur komplikimet shëndetësore, pas një kontrollimi mjekësor ai është kthyer në shtëpi, ku ka vdekur disa orë më vonë.

Bignasca, që ka qenë pronar i kompanisë ndërtimore dhe i medieve, ka themeluar partinë e tij në vitin 1991. Ai gjatë viteve si politikan ka rënë në sy me një sërë skandalesh ose deklaratash të pamatura. Njëra prej tyre ishte ajo e vitit 2007, kur ai ankohet se në përfaqësuesen zvicerane të futbollit “ka shumë zezakë”.  Në gazetën e tij partiake, duke bërë fjalë për futbollistët e kombëtares Bignasca kishte shkuar se “një futbollist me ngjyrë çokollate”është i pranueshëm “por tre të tillë janë vërtetë tepër”.

Ai ka rënë në konflikt disa herë me ligjin, veç tjerash edhe për shkelje të ligjit për racizmin.

Image result for Giuliano Bignasca