[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

LAJMI I FUNDIT: Putin urdhëron Ushtrinë ruse për luftëVladimir Putin ka urdhëruar forcat ajrore që të përgatiten për “kohë lufte” e edhe forcat e armatosura ruse që të përgatiten për “luftë të parakohshme”, raporton The Independent,

Edhe agjencia e lajmeve ruse, TASS është duke raportuar se janë duke u bërë teste për tu siguruar që trupat ruse janë të gatshëm për betejë.

Këto përgatitje të menjëhershme vijnë pasi marrëdhëniet mes Perëndimit dhe Rusisë vazhdojnë të përkeqësohen, veçanërisht në mes të kombeve të NATO-s.

Ndërsa presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka hedhur ‘benzinë në zjarr’ duke kritikuar kampanjën e ushtrisë ruse.Përgatitjet e Putinit vijnë pas rritjeve të tensioneve midis Rusisë dhe superfuqive më të mëdha botërore.

Donald Trump ka dënuar fushatat e ushtrisë Ruse, edhe pse shumë kritik kanë qenë të shqetësuar pasi e kanë cilësuar atë si shumë të afërt me Putinin.