[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Ja moti sot në vendin tonëInstituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK) ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme mbi vendin tonë do të mbajë mot i ndryshueshëm, me intervale me diell dhe vranësira të dendura të cilat nga pasditja e së martës parashihen të shoqerohen me reshje bore.

Reshjet e kohëpaskohshme, sipas IHK-së, do të vazhdojn për dy-tri ditë, të cilat vende-vende do të jenë më të theksuara.

“Shtypja atmosferike e lartë mbi vlerat e normales e cila ka përfshirë Ballkanin për plot një muaj, nga e mërkurja kjo shtypje do të zbresë nën vlerat e normales me çka presim dhe ndryshim në gjithë parametrat meteorologjikë”.

“Erërat e  fuqishme dhe reshjet e borës do të jenë prezente mbi vendin tonë. Pas reshjeve dhe fuqisë së këtyre masave me origjinë polare parashihen ulje të dukshme të vlerave termike në dy ekstremet, duke bërë që merkuri në termometër të zbresë në fundjavë deri -17 gradë Celsius, kurse në viset malore deri -19 gradë Celsius”, thekson IHK.

Gjatë kësaj periudhe deri te premten temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -11 deri -4 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 1- 4 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperendimit me shpejtësi mbi 13m/s.