Gripi i shpendëve shpërtheu në një fermë gjelash në Hungari

Zyra Kombëtare Hungareze për Sigurinë e Zinxhirit Ushqimor (Nebih) raportoi sot se ka zbuluar një shpërthim të virusit shumë patogjen të gripit të shpendëve H5N1 në një fermë gjeldeti.

Autoritetet thanë se kishin filluar të therin më shumë se 25.000 gjela në fermën ku u zbulua virusi.

LEXO EDHE KETE

Tërmet i fortë në Kaliforni

Përhapja u raportua në rrethin Hajdu-Bihar. Muajin e kaluar, Nebih raportoi një shpërthim të virusit H5N1 në tri ferma në rrethet Baç-Kishkun dhe Bekesh./Botapress.info/

ngjashme