Gafa e gjykatës liron nga burgu shqiptarin që grabiti rreth 3 milionë euro bizhuteri në vilën e futbollistëve të njohur

Një gabim i gjykatës spanjolle ka bërë që dy autorët e vjedhjes (njëri shqiptar dhe tjetri spanjoll) së shtëpisë së legjendës së futbollit Ronaldo Nazario dhe futbollistit të Paris st Germain Paris Saint-Germain Marco Verrati, të lihen të lirë.

LEXO EDHE KETE

Tragjike: Humb jetën në Slloveni 26-vjeçari nga Klina, dyshohet se u mbyt në liqen

Dy autorët që mendohet se i përkasin një grupi të organizuar për vjedhje së shtëpive dhe vilave, kryesisht të sportistëve janë lënë të lirë pasi Gjykata e Alicantes ka pranuar ankesën e paraqitur nga mbrojtja e të dy të pandehurve, ku avokati denonconte se gjyqtari i çështjes kishte shkelur të drejtat e klientëve të tij, duke mos e informuar atë për veprimet që garantonin të drejtën e mbrojtjes së të paraburgosurve.

Shqiptari dhe spanjolli të cilët ndodheshin 20 ditë në paraburgim janë të lirë me vendim të Gjykatës.

Ata janë të akuzuarit e vetëm të bandës që akuzohet për vjedhjen e një sërë vilave. Katër të tjerët, të cilët po ashtu ishin të përfshirë në këtë vjedhje u lanë të lirë.

Banda e hajdutëve kishte hyrë në vilën e ish-lojtarit të Real Madrid dhe Kombëtares braziliane, Ronaldo Nazario, ku morën bizhuteri dhe ora me vlerë afro 3 milionë euro si dhe 100 mijë eurove në para që i përkisnin mesfushorit italian, Marco Verrati, i cili luan për Paris Saint Germain.

Autorët hynë në shtëpi të maskuar, ndërsa lojtari ishte duke festuar me familjen dhe miqtë e tij në vilën në pronësi të Ronaldos. Asnjë prej tyre nuk e kuptoi se çfarë po ndodhte deri sa u zbulua gjithçka pas festës.

Shqiptari dhe spanjolli, u vendosën në pranga teksa po tentonin të arratiseshin. Brenda makinës së njërit prej autorëve u gjetën edhe disa nga objektet e vjedhura. Ata u lanë në paraburgim. Por, ndërkohë avokatit të tyre nuk i ishte dhënë aksesi për të pasur informacion mbi dosjen e të pandehurve, duke cenuar edhe të drejtën e informimit.

Në këtë mënyrë gjykata konkludon se është shkelur e drejta për mbrojtje efektive gjyqësore duke ndaj ka urdhëruar që të anulohet masa arrest me burg, shkruajnë mediat spanjolle. Banda ku bëjnë pjesë shqiptari me spanjollen akuzohen për gati 20 vjedhje.

Pre e vjedhjes ka rënë shtëpia e ish-kryeministrit José María Aznar, tenistit Rafael Nadal, ish-liderit të Podemos Pablo Iglesias, apo lojtarit Lionel Messi./Botapress.info/

ngjashme