[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Franku zviceran dobësohet kundrejt euros 

 

Euro është rritur për shkak të zgjedhjeve në Francë dhe përkohësisht është qëndron më lart karshi frangut zviceran.

 

Të hënën në mëngjes, monedha e përbashkët evropiane u regjistrua pak më e ulët se 1.0792 franga.

 

Franca konsiderohet një strehë e sigurt për investitorët. Në një rënie të mundshme të ekstremit të djathtë nga Marine Le Pen, investitorët kishin frikë nga një mosmarrëveshje tjetër në zonën e euros, e cila reflekton në monedhën e përbashkët evropiane, përcjell albinfo.ch.

 

Banka Ncioanale e Zvicrës, SNB po lufton kundër një «fluturimi» të lartë të frangut zviceran, sepse zviceranët i bëjnë mallrat e tyre jashtë vendit më konkurruese dhe më pak konkurruese. Në mënyrë që të dobësohet frangu, SNB ndërhyri në tregun e këmbimit valutor gjatë muajve të fundit dhe uli normat e interesit në minus 0.75%. Para zgjedhjeve, SNB ka shpenzuar miliarda për valuta të huaja.