[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Erdogan, jep urdhër ushtrisë turke që të ndërhyjë në Kosovë nëse ka nevojëKryeministrja angleze Theresa May, ka vizituar sot Turqinë ku është takuar me presidentin turk, Reccep Tayyp Erdogan dhe me kryeministrin Binali Yildrim.

May dhe Erdogan folën për shtetet që tani po zhvillohet lufta siç janë Siria dhe Iraku.

Ata u pajtuan që këto dy vende të janë çështje të rëndësishme për Turqinë dhe Britaninë.

Pas këtij takimi siç shkruajnë mediat turke, Erdogan është pyetur edhe për Kosovën dhe gjendjen e fundit në vend.

Ai ka thënë se Kosova do të ketë paqe dhe se Turqia si anëtare e NATO-s do të jetë e gatshme të intervenoi përseri në Kosovë nëse është e nevojshme.

”Turqia është në NATO, dhe Turqia ka prezencë ushtarake në Kosovë. Nëse është e nevojshme Turqia do të intervenoi përseri më më shumë ushtri, nëse gjendja atje tensionohet”, thuhet të ketë thënë Erdogan para gazetarëve