E trishtë: Ndahet nga jeta aktori i njohur, ka luajtur në një ndër filmat më të dashur për shqiptarët (EMRI+FOTO)

David Warner, aktori i i njohur për rolet e tij në filmat “Titanic” dhe “The Omen”, ka ndërruar jetë të dielën pasi humbi betejën me kancerin. Ai ishte 80 vjeç. Familja e aktorit konfirmoi vdekjen e tij në një deklaratë për BBC.

LEXO EDHE KETE

MSh-ja blen paracetamol shumëfish më të shtrenjtë sesa që shitet në Kosovë

“Gjatë 18 muajve të fundit ai iu afrua diagnozës së tij me një hir dhe dinjitet karakteristik,” thanë ata. “Ai do të na mungojë shumë ne, familja dhe miqtë e tij dhe do të kujtohet si një burrë, partner dhe baba zemërmirë, bujar dhe i dhembshur, trashëgimia e punës së jashtëzakonshme të të cilit ka prekur jetën e shumë njerëzve gjatë viteve. Jemi zemërthyer.”

I lindur në Mançester në vitin 1941, dramaturgu është ndoshta më i famshmi për rolin e tij në filmin e James Cameron të vitit 1997 “Titanic”, në të cilin ai portretizoi Spicer Lovejoy, klerik i manjatit të çelikut të Pittsburgut të Billy Zane, Cal Hockley.

Ai ishte gjithashtu i njohur për paraqitjen në klasikun horror “The Omen” të vitit 1976 si fotografi Keith Jennings, të cilit i pritet koka nga një xham .

Warner, i cili u luajt kryesisht në role të këqija, u shfaq gjithashtu në “Tron” (1982), “Little Malcolm” (1974), “Time Bandits” (1981), “Gruaja e Togerit Francez” (1981), dhe fituesi i filmit më të mirë të vitit 1964 “Tom Jones”. Në rolin e tij të fundit të kredituar, aktori luajti në vazhdimin e 2018 “Mary Poppins Returns”.

Warner ka lënë pas partneren Lisa Boëerman, djalin Luke, shoqen e tij Jane Spencer Prior, gruan e tij të parë Harriet Evans dhe shumë miq të tjerë./Botapress.info/

ngjashme