E trishtë: Humb jetën sportisti 25-vjeçar(Foto)

Lajm i trishtë në NBA. Caleb Swanigan vdiq në moshën 25 vjeçare të hënën në mbrëmje në Shtetet e Bashkuara, siç raportohet nga Shams Charania (The Athletic), një qendër arsimore, ku ai u dallua në NCAA dhe nga ku kaloi në NBA, me Portland Trail Blazers. Pas një sezoni e gjysmë ai shkoi te Sacramento Kings.

Infeksioni i papritur nga koronavirusi në mars 2020 nënkupton edhe fundin e karrierës së Swanigan në NBA, ku ai mori pjesë në 75 ndeshje në tre vjet dhe mesatarisht me 2.3 pikë dhe 2.9 kërcime. Për momentin nuk dihen shkaqet e vdekjes së tij.

Hera e fundit që u dëgjua për djaloshin nga Indiana ishte në fillim të vitit 2021, kur ai u arrestua në shtetin e tij të origjinës për posedim marijuanë. Ai pranoi një dënim prej 180 ditësh shërbim në komunitet dhe iu nënshtrua trajtimit për të kapërcyer varësitë e tij.

Jeta e Swanigan nuk ishte e lehtë. I rritur nga nëna e tij së bashku me pesë vëllezër e motra, ai e kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij në kujdestari në Utah dhe Indiana, për varësinë e babait të tij ndaj kokainës dhe krakut.

Vështirësitë ekonomike për të bërë një jetë të shëndetshme e bënë ish-lojtarin të hante ushqime të padëshiruara dhe arriti në 180 kilogramë vetëm në moshën 13-vjeçare. Basketbolli në Purdue e lejoi atë të kanalizonte jetën e tij dhe hapi dyert e një NBA-je, që këtë të martë është në lot.

ngjashme