E fundit:  Lufta në Ukrainë, vjen lajmi i shumëpritur nga Moska

Me orën lokale ukrainase armëpushimi do të nisë në orën 09:00 të mërkurën.Në një deklaratë, Kremlini ka thënë se është gati të sigurojë korridore evakuimi nga Kievi, Chernihiv, Sumy, Kharkiv dhe Mariupol, së bashku me qytetet e tjera të negociuara me palën ukrainase.

LEXO EDHE KETE

Lajmi i fundit: NATO merr vendimin e madh, ja ‘taktika’ për të mos u përfshirë në luftë me Rusinë

Rusia këmbëngul në nevojën e një kanali të vazhdueshëm komunikimi me Ukrainën për të shkëmbyer informacione në lidhje me evakuimin e civilëve dhe të huajve.

Pala ruse propozon që Kievi të njoftojë përfaqësuesit e ambasadave të shteteve të huaja dhe organizatave ndërkombëtare të vendosura në territorin e Ukrainës për armëpushimin dhe sigurimin e korridoreve humanitare deri në orën 3 të mëngjesit të së mërkurës me orën e Moskës./Botapress.info/

ngjashme