E frikshme: ISIS kërkon hakmarrje për vrasjen e liderit të Shtetit Islamik, paralajmëron Evropën!

Terroristët e Shtetit Islamik kanë kërcënuar Europën dhe Izraelin se do të hakmerren për vdekjen e liderit të tyre në një sulm të forcave speciale amerikane në fillim të këtij vitit

Në një mesazh për muajin e shenjtë të Ramazanit, grupi u tha mbështetësve të tij xhihadistë që të përfitonin nga shpërqendrimi i Perëndimit me luftën në Ukrainë për të organizuar sulme terroriste ndërsa “kryqtarët po luftojnë njëri-tjetrin”.

Në një fjalim të gjatë të zbuluar në internet, Abu-Omar al-Muhajir, zëdhënësi i ri i ISIS-it , tha se pushtimi rus ishte një “mundësi” për grupin pasi kombet jomuslimane ishin “të preokupuara” me konfliktin .

Ai gjithashtu inkurajoi militantët që të hakmerren për vdekjen e liderit të grupit Abu Ibrahim al-Qurayshi, i cili u vra në shkurt gjatë një operacioni të forcave speciale amerikane në Siri .

“Ne shpallim, duke u mbështetur te Zoti, një fushatë të bekuar për të marrë hak”, tha ai në një mesazh audio të shpërndarë në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Luftoni ata të gjithë dhe Allahu do t’i përgjigjet dhe do t’i ndëshkojë ata në duart tuaja,” tha ai, duke iu referuar armiqve të grupit.

Fjalimi vjen pasi simpatizantët e ISIS-it kryen dy sulme terroriste vdekjeprurëse në Izrael, duke vrarë gjithsej gjashtë persona në qytetet Beer Sheva dhe Hadera muajin e kaluar. Javën e kaluar policia izraelite njoftoi arrestimin e një palestinezi të lidhur me ISIS-in në lidhje me tre vrasje të tjera, duke përfshirë atë të një çifti të moshuar të Jeruzalemit në shtëpinë e tyre në vitin 2019.

Në mesazhin e fundit, Al-Muhajir u bëri thirrje ndjekësve të grupit që të “armatosen me armë dhe të kryejnë sulme të mëtejshme”. Duke i bërë jehonë deklaratave të mëparshme të ISIS-it, ai shtoi se Jeruzalemi mund të çlirohej vetëm përmes kthimit të të ashtuquajturit “kalifat” të tyre.

Pasi u mund ushtarakisht në Irak dhe Siri deri në vitin 2019, ISIS humbi gjithashtu themeluesin e tyre Abu Bakr al-Baghdadi, i vrarë në tetor të atij viti gjatë një sulmi nga komandot e Forcave Delta të SHBA në Sirinë veriperëndimore.

Al-Qurayshi, një ish-ushtar në ushtrinë e Sadam Huseinit, u emërua si pasardhësi i al-Baghdadit, pasi grupi vazhdoi të zhvillonte një fushatë sporadike terrori në ish-zemrat e tij, si dhe sulme frymëzuese nga individë dhe grupe të lidhura jashtë vendit. Megjithatë, vendi i tij i fshehjes në veri të Sirisë u zbulua dhe u bë objektiv i një sulmi ushtarak në shkurt, gjatë të cilit ai shpërtheu një bombë për të shmangur kapjen nga forcat amerikane, duke vrarë veten dhe disa të tjerë, duke përfshirë gra dhe fëmijë .

Bastisja erdhi vetëm disa ditë pasi ISIS organizoi sulmin e tij më të madh në Siri prej vitesh , duke tentuar një thyerje në shkallë të gjerë nga burgu në një përpjekje për të liruar mijëra mbështetës të saj.

Grupi terrorist ka shpallur që atëherë një lider të ri, të njohur si Abu Hasan al-Hashimi al-Qurashi, për të cilin dihet pak. Thuhet se ai ka qenë prej kohësh një personazh i lartë i ISIS-it, i cili u zgjodh nga paraardhësi i tij kur ishte ende gjallë.

Në mesazhin e fundit, Al-Muhajir bëri thirrje që të kryhen më shumë sulme në Evropë. “Mundësia është e pjekur për ju,” u tha ai ndjekësve të tij.

Ndërsa luftëtarët e ISIS-it kanë dalë nga vende të largëta të fshehta për të kryer sulme të stilit gueril ndaj forcave të sigurisë dhe civilëve në Irak dhe Siri, ekspertët besojnë se ai nuk është më në gjendje të organizojë sulme të sofistikuara në Perëndim, dhe në vend të kësaj duhet të mbështetet te “ujku i vetmuar”. “taktika.

Olivier Guitta, drejtor menaxhues i GlobalStrat, një konsulencë ndërkombëtare për sigurinë dhe rrezikun gjeopolitik, tha se ISIS nuk kishte kryer ndonjë sulm në shkallë të gjerë në Evropë për vite me rradhë dhe se sulmet e tij të fundit ishin thjesht të frymëzuara nga grupi, në vend që të organizoheshin dhe lehtësoheshin aktivisht nga atë.

Sulme të tilla përfshijnë therjen me thikë të deputetit konservator Sir David Amess tetorin e kaluar. Ali Harbi Ali u dënua me një burgim të përjetshëm javën e kaluar për vrasjen e tij pas një gjyqi që përshkruante se si ai ishte indoktrinuar nga propaganda e ISIS.

“Isis [beson se] duhet të kryejë sulme në Evropë dhe në SHBA në mënyrë që të rifitojë besueshmërinë dhe të rikthehet në lajme,” tha Guitta. “Çështja është nëse ISIS ka kapacitetin logjistik për të kryer një sulm spektakolar në Evropë si në 2015 në Paris apo 2016 në Bruksel”.

Aron Lund, një studiues në Agjencinë Suedeze të Kërkimeve për Mbrojtjen, tha se kërcënimi i fundit nga Isis tingëllonte si “tërbimet e një lidershipi që nuk ka shumë kontakte me adhuruesit e saj evropianë”.

Ekspertët besojnë se grupi tani është duke shfrytëzuar tensionet e vazhdueshme nga konflikti izraelito-palestinez me qëllim që të mbledhë mbështetje. Në përleshjet e fundit mbi objektet fetare të nderuara në Jerusalem, më shumë se 150 palestinezë, si dhe tre policë izraelitë, u plagosën në kompleksin Al Aksa të premten në agim.

Armiqësitë erdhën vetëm tre javë pas sulmeve terroriste të nisura nga arabët izraelitë të frymëzuar nga ISIS.

Lund tha se nuk ishte e qartë se sa përfshirje të drejtpërdrejtë kishte udhëheqja e ISIS në organizimin e sulmeve, por shtoi se Izraeli mbetet një objektiv simbolik për grupin. Ata “ka gjasa ta shikonin këtë në mënyrë instrumentale në ngritjen e moralit në radhët dhe rindërtimin e imazhit të saj të copëtuar në qarqet islamike të vijës së ashpër më gjerësisht”.

ngjashme