[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Djali i politikanit shqiptar në gjendje gatishmeri me 1500 ushtarëDjali i udhëheqësit të shqiptarëve në Serbi Jonuz Musliut, Fatimi 31 vjecar nga Bujanoci ka 1500 trupa të UCPMB-së dhe është ne gjendje gatishmeri te sulmoje Serbinë..” është ky lajmi i ditës, pas dështimit te propagandes serbe me rastin Haradinaj i cili u lirua sot ne Kosovë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

 

 

“Mbështesim Tiranën dhe Prishtinën për bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës, por jo pa Preshevën!..” kjo deklaratë e të parit të Lugines së Preshevës Jonuz Musliut gjate nje interviste per agjencinë e lajmeve “Presheva jonë” me 20 prill, te ketij viti, qe dy jave rresht ka çuar peshë Serbinë me një ser reagimesh e deklaratesh madje edhe kërcnime me burg apo me vdekje pasi ai këmbëngul në bashkimin e Luginës me shtetin amë të Kosovës, konform vullnetit të popullit etnik shqiptar të Medvegjës dhe Bujanocit në Referendumin gjithpopullor të 1 e 2 marsit 1992.”

 

 

Hetuesit serbe ne Beopgrad besojonë se deklaratat e Musliut për bashkimimin e Preshevës, Bujanoc dhe Medvegjës si pjesë e Kosovës akoma nuk kërkojnë vëmendjen e prokurorisë, as vëmendjen e policisë dhe BIA.- Dhe deklaratat e Musliut sipas tij “nuk janë në zonën kriminogenic”.

 

“Fitim Musliu (31) nga Bujanoci, i biri i Presidentit të Këshillit Kombëtar Shqiptar (NSA), Jonuz Musliu dhe kryetarin e komunës së Bujanocit, eshte duke përgatitur sulme në ditët e ardhshme në territorin e Serbisë..” pasak “zbuluar” kjo gazetë e Beogradit “Srbija Danas” duke ju referuar “burimeve të sigurta” te njefar analisti per ceshte strategjike Sasha Borojevic.nceze që do t’i japë neser për Haradinajn..”

 

Sponsori kryesor i eshte kryetari i Bijanocit Musliu ” thotë historiani dhe analisti serb Borojeviç…”

Ndersa gazetat tejter ruse “Sputnik” ne shrkimin e e vte te titulluar “Kush eshte Shefket Musliu që përemendi kryeministrti serb” (“Ko je Šefket Musliju koga je pomenuo premijer?.. Šefket Musliju poznat je i kao Hadžija “) shkruan se “Shefqet Musliu, te cilin sot e eprmendi kryeministri serb Aleksandar Vuçiç ka theksuar si një nga “personat e kërkur” nga Republikën e Serbisë ne ballinën e listes se atyre që radikalizuan çështjen shqiptare ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit (UÇPMB).

.

Keto deklarata sikur edhe shume tjera te parat nga Beogradi nuk jane te reja dhe jane të njohur per shqiptaret nese kujtomje ato te veres se kaluar, ato të Sheshelit, ne Nikolqit per luftë apo mediave serbe me tituj bombastik here ISIS e here UCK po i mshon Beogradit, Serbisë etj..Por ne Begrad dhe Serbi keta muajt e fundit ishte qetë edhe pse ka pasur sulme dhe vrasje me shume mes serbëve, duke shkaktuar mbi 20 viktima, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”