[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

“Demarkacioni nuk është kusht për themelimin e FAK’ut”Deklaratat e Ministritë Punës dhe Mirëqenies Sociale Arban Abrashi se ratifikimi i marrëveshjes për shënjimin e kufirit me Malin e Zi është kusht për themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës, janë hedhur poshtë nga partnerët e koalicionit dhe partitë opozitare.

Anëtarja e Komisionit për themelimin e FAK’ut, njëherit deputete e PDK’së Ganimete Musliu, ka thënë për televizionin publik se në rast se Qeveria e sjellë në Kuvend votimin e Demarkacionit si kusht për themelimin e FAK’ut, atëherë kjo Qeveri ka mbaruar.

‘Nëse eventualisht ndodhë që Qeveria e Republikës së Kosovës ta sjellë Demarkacionin në Kuvend si kusht për themelimin e FAK, atëherë kjo Qeveri le të bëhet gati për të dalë në votëbesim”, tha Musliu.

Kryetari i Komisionit Parlamentar që përcjellë sigurinë dhe FSK’në Daut Haradinaj, ka deklaruar se Demarkacioni është histori e mbyllur.

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi mos themelimin e Forcave të Armatosura e sheh si mungesë e vullnetit të qeverisjes aktuale.

Ndërkaq, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Arban Abrashi ka deklaruar se “ka pasur informata të mëhershme se shënjimi i kufirit me Malin e Zi është kusht edhe për themelimin e Forcave të Armatosura”.