[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Çmenden mediat greke, e fyejnë veprimtarin Fatlum RushitiAthina zyrtare në panikë. Nuk kanë të ndalura fyerjet, ofendimet dhe kërcënimet me jetë ndaj
veprimtarit të kauzës shqiptare në mërgim Fatlum Rushiti. Gazetarja greke Eleni Giokos raporton
në Skai TV se diplomati Fatlum Rushiti promovon idenë e Shqipërisë Etnike duke dërguar në Çamëri
libra, strategji, logjistikë dhe materiale historike për bashkimin e trojeve shqiptare. Mediat greke
shkruajnë se Fatlum Rushiti bashkëpunon ngushtë me komunitetin Çam. Deputetja greke e Parlamentit Europian,
Eva Kaili i ka dërguar letër zyrtare diplomatit shqiptar duke e kërcënuar se grekët s’ka të qëndrojnë
duarkryq dhe do të ndërmarrin masa të rrepta shtetërore ndaj tij. Në ndërkohë, kryeministri Alexis Tsipras ka
deklaruar  për gazetën e përditshme greke “Kathimerini” se ekzistojnë lëvizje balliste nacionaliste nga
Amerika që tentojnë ta destabilizojnë Greqinë me qëllim që të aneksohet Çamëria prej Greqisë.