[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

KULTURË

Akademia e Flakes se Janarit: Lutfi Haziri: Heronjtë na mësuan se si duhet atdheu e si fitohet liria me sakrificë

Në Gjilan edhe zyrtarisht ka nisur Manifestimi Shumëkulturor “Flaka e Janarit 2021”, që është edicioni  jubilar i 30-ti me radhë. Manifestimin e ka shpallur të hapur kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, i cili në hapje  pasi ka përmendur të gjitha përpjekjet për liri në janarët e kuq ndër vite, ka theksuar se pikërisht 30 vite  më parë nisi rrugëtimin “Flaka e Janarit”, kurse nga ky vit ky manifestim hynë në radhën e manifestimeve  të kulturës shpirtërore të shqiptarëve dhe vendoset në kalendarin kombëtar të aktiviteteve.    Haziri ka thënë se heronjtë na mësuan se si duhet atdheu e si fitohet liria me sakrificë, se si kryengritet  për të drejta e për liri.   “Të vazhdojmë bashkë, pa dallime, për një qëllim, për një atdhe, për një komb e një flamur, sepse edhe  hapin e fundit na duhet ta bëjmë bashkë dhe atë hap nuk duhet ndalë për ta quar vendin përpara”, ka  thënë Lutfi Haziri, kryetar i Gjilanit, që ka shtuar se sivjet në kushte pandemie, ky teatër do të ofrojë   kulturë e respekt, por gjithnjë vlera të mirëfillta kulturore.     Vlora Dumoshi, ministre e Kulturës në Qeverinë e Kosovës, ka shprehur mirënjohje për familjet e  dëshmorëve që sollën lirinë, duke shtuar se ky manifestim mbledh artistë nga të gjitha trevat shqiptare,  është manifestim i vlerave, andaj duhet ta ruajmë e ta kultivojmë atë.   Sipas Dumoshit, “Flaka e Janarit” meriton mbështetje të Ministrisë.   Për jetën dhe veprën e Kadri Zekës, të cilit i është kushtuar manifestimi i sivjetmë, ka folur atdhetari  Bejtullah Tahiri, i cili ka thënë se ndër vite kjo datë e ka gjetur në Zagreb, Shqipëri e Zvicër, por gjithnjë  është shënuar në mënyrë dinjitoze. Që nga vrasja tinëzare e heronjve, Kadri Zeka, Jusuf e Bardhosh  Gërvalla shpirtërisht gjenden në zemrat e çdo shqiptari.   “Kadri Zeka u brumos me ide patriotike që nga rinia, ai bashkëpunoi me Rexhep Malën e Nuhi Berishën,  edhe si studentë pati veprimtari në lëvizjen për çlirim, derisa në mërgim pos që publikoi në revista të  ndryshme, ai se bashkë me vëllezërit Gërvalla bëri përpjekjet për bashkim të lëvizjes së shkapërderdhur    në mërgim si dhe për pavarësimin e klubeve shqiptare në mërgim”, theksoi Bejtullah Tahiri, duke shtuar  se pas demonstratave të vitit 1981, ai organizoi demonstrata në Evropë, internacionalizoi çështjen e  Kosovës në botë. Ai dha shembullin më të mirë për bashkim.   “Vrasje e Kadri Zekës dhe e vëllezërve Gërvalla ishte goditje e rëndë, por vepra e këtyre atdhetarëve  kishte lëshuar rrënjë tek populli shqiptar, që u kurorëzua me luftën çlirimtare të UÇK-së”, ka thënë Tahiri.   Në emër të familjes së Kadri Zekës, ka folur Izmi Zeka, që tha se u bënë 39 vite kur ranë Kadri Zeka e  vëllezërit Gërvalla, 37 vite kur ranë Rexhep Mala e Nuhi Berisha dhe kur vite e vite kur ranë shumë …

Botohet kalvari i vuajtjeve fë familjes së Mons. Dr. Zef Oroshit në komunizem

Leonora Laçi – Shkoder Botohet libri “Një jetë i përgjuar” Dosja e Sigurimit të mons. dr. Zef Oroshit nga  Shtëpia Botuese Volaj, Shkodër. Në “Dy fjalë për lexuesin”,  përgatitësi dhe botuesi i këtij  botimi, biografi i monsinjor Oroshit,  publicisti Tomë Mrijaj shkruan mes të tjerash:-“ Sa  më e madhe lufta kundër tij, shpifjet kundër tij, aq më shumë i shtohej zelli monsinjorit, që në  predikim t’i hapte sytë komunitetit shqiptar, se çfarë po ndodhte në Shqipërinë bunkier dhe t’i  tregonte botës dhe amerikanëve për gënjeshtrat komuniste. Me interes janë edhe letërkëmbimet  me familjen e tij, letrat që censuroheshin, studioheshin e kontrolloheshin imtësisht nga Sigurimi i  shtetit komunist në Shqipëri. Janë botuar disa libra, për veprimtarinë e monsinjor Oroshit, por  botimi i Dosjes së tij, me titullin: “Një jetë i përgjuar”, është si qershia mbi tortë dhe vetëm sa e  lartëson atë dhe aktivitetin e tij të gjërë.  Çdo gur, që është hedhur mbi personalitetin e tij, ka  formuar një kështjellë monumentale, që nuk mund të rrëzohet dot.  Monsinjor Zef Oroshi, është  bërë i pavdekshëm në zemrat e besimtarëve, në historinë kombëtare, në historinë e mërgatës  shqiptare të mes shekullit XX, ku, fillesat e katoliçizmit mes shqiptarëve në SHBA mbajnë emrin  e tij.”  Pjesë e librit është dhe ky artikull i imi të cilin po e botoj të plotë për të njohur më mirë  kalvarin e vuajtjes së familjes së mons.dr. Zef Oroshit (Çokut) përgjatë periudhës së komunizmit.      Historia e popullit shqiptar sikurse na mëson nëna histori, vazhdimisht është e mbushur më  shumë ngjarje dhe episode të rëndsishme historike, të cilat dora dorës po zbardhen, nën dritën e  rishkrimit të historisë, e cila fatkeqsisht deri tani ka qenë e mbushur me shumë doza të mëdha  propagande fallco ideologjike komuniste, sesa me fakte origjinale dhe argumente reale historike.  Si shumë familje të tjera shqiptare në shtetin burg të regjimit bolshevik komunist, në  Shqipërinë e diktatorit Enver Hoxha edhe rrethi i afërt familjar i prelatit shqiptaro amerikan  mons. dr. Zef Oroshit, nuk i shpëtoi morsës shtrydhëse të regjimit të egër socialkomunist, duke  filluar fillimisht me përhapjen e lajmeve të rreme, presione psikologjike, qysh kur ai ishte …