Bota e artit në zi: Ndahet nga jeta figura e njohur shqiptare 

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare, skulptori i njohur Thanas Papa.Papa ishte i dilomuar në vitin 1957 me Medalje Ari ne Institutin “Rjepin” të Akademisë së Arteve të Bukura të Leningradit.

Fitues i shumë çmimeve kombëtare dhe ndërkombëtare.

Thanas Papa ka qenë i persekutuar nga regjimi komunist, për shkak tëgruas ruse, me të cilën u detyrua të divorcet ne vitin 1961 dhe ajo u rikthye ne Moskë./Botapress.info/

ngjashme