[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Bardhyl Canolli, mbreti i automobilizmit 



Bardhyl Canollitanëtar i Auto Klubit Prishtina Racing Team, i ka takuar epiteti i 
automobilistit më të mirë r vitin 2016. Në një konkurrencë shumë të fortë
Canolli është shpallur më i miri nga Federata e Auto Sportit e Kosovës. “Jam i 
kënaqur me këtë çmimpor fillimisht dua t’i falënderoj të gjithë ata që kanë 
vendosur që ky epitet të më takoj muaNuk ka qenë e lehtë të arrihet deri këtu
sepse automobilizmi është sport që kërkon shumë sakrificë“, ka thënë Canollii cili 
më pas ka shtuar: “Ky sukses është edhe më i veçantë për faktin se gjatë vitit 2016 
pata një aksident mjaft të rëndëpor falë Zotit shpëtova dhe sot jam këtu me të 
gjithë juShpresoj të aftësohem sa më shpejt dhe t’u kthehem shtigjeve të garave”. 
Para fillimit  shpalljes    mirëvenënkryetari i FASK-kutAgron Dida ka 
folur për aktivitetin njëvjeçar  Federatës, me theks  veçantë për rrafshin 
ndërkombëtar, duke marrë parasysh se viti 2016 ishte i pari gjatë  cilit Kosova  
FIA ishte e barabartë me  gjitha vendet tjera. 
 
 
Kartingu: 
Klasa II 
1.Ylli Maliqi (Peja) 
2.Dren Mariqi (Prizreni D&G) 
3.Beran Karabeg (Peja) 
 
Klasa III 
1.Liri Kalenderi (Prizreni D&G) 
2.Besnik Kameri (Eurogoma RT) 
3.Lidra Haxhihasani (Peja) 
 
Klasa V 
1.Sujejb Vuçitërna (Rahoveci) 
2.Hasan Vuçitërna (Rahoveci) 
 
Klasa VI 
 
1.Arbër Gutiqi (Peja) 
2.Albin Memaj (Prizreni D&G) 
3.Hasan Vuçitërna (Rahoveci) 
 
Klasa  VII 
1.Eris Maliqi (Peja) 
2.Lidra Haxhihasani (Peja) 
3.Besnik Kameri (Eurogoma RT) 
 
Klasa VIII 
1.Ilaz Makolli (Prishtina RT) 
 
Konkurrenca ekipore: 
1.Prizreni D&G 
2.Peja 
3.Eurogoma RT 
 
Diciplina auto-sllallom 
Klasa I 
1.Kreshnik Mariqi (Prizreni D&G) 
2.Afrim Spahi (Prizreni D&G) 
3.Halil Qereti (Prizreni) 
 
Klasa II 
1.Gedek Ihtiman (Prizreni) 
2.Alban Berisha (Prizreni D&G) 
3.Behar Emërllahu (Gjilani) 
 
Klasa III 
1.Valdet Kaçandolli (Prishtina RT) 
2.Valon Rexhepi (Prishtina RT) 
3.Gazmend Kadriu (Prishtina RT) 
 
 
Klasa IV 
1.Bujar Gola (HCR Gjakova) 
2.Besim Thaçi (Prizreni) 
3. Gaspër Kaqinari (HCR Gjakova) 
 
Klasa V 
1.Faton Rama (Prishtina RT) 
2.Ersen Kurti (Gjakova 137) 
3.Milot Shaqiri (HCR Gjakova) 
 
Klasa VI 
1.Arbër Rexhepi (Ferizaj) 
2.Burim Asllani (Ferizaj) 
3.Leonit Thaçi (HCR Gjakova) 
 
Klasa VII 
1.Naim Dashaj (Prishtina RT) 
2.Bashkim Memaj (Prizreni D&G) 
3.Art Gjoka (Gjakova 137) 
 
Klasa VIII 
1.Besart Pruthi (Gjakova 137) 
2.Kastriot Buqaj (Prishtina RT) 
3.Besfort Hana (HCR Gjakova) 
 
Klasa IX 
1.Vilson Nrecaj (Gjakova 137) 
2.Bardhyl Canolli (Prishtina RT) 
3.Emin Dobra (HCR Gjakova) 
3.Liridon Kalenderi (Prizreni D&G) 
3.Mitat Vuçitërna (Rahoveci) 
 
Klasa X 
 
1.Përparim Dushi (Prishtina RT) 
2.Besfort Bunjaku (Ferizaj) 
 
Plasmani i përgjithshëm: 
1.Përparim Dushi (Prishtina RT) 
2.Bardhyl Canolli (Prishtina RT) 
3.Naim Dashaj (Prishtina RT) 
 
Konkurrenca ekipore: 
1.Prishtina RT 
2.Prizreni D&G 
3.HCR Gjakova 
 
Diciplina malore: 
Klasa I 
1.Ismail Smani (Prizreni D&G) 
2.Kreshnik Mariqi (Prizreni D&G) 
3.Afrim Spahi (Prizreni D&G) 
 
Klasa II 
1.Alban Berisha (Prizreni D&G) 
2.Reshat Shabani (Ferizaj) 
3.Osman Tovërlani (RC Prishtina) 
 
Klasa III 
1.Valdet Kaçandolli (Prishtina RT) 
2.Valon Rexhepi (Prishtina RT) 
3.Burim Asllani (Ferizaj) 
 
Klasa IV 
1.Premtor Taraku (Prishtina RT) 
2.Bujar Gola (HCR Gjakova) 
3.Gaspër Kaqinari (HCR Gjakova) 
 
 
Klasa V 
1.Faton Rama (Prishtina RT) 
2.Gazmend Gashi (Prishtina RT) 
3.Ersen Kurti (Gjakova 137) 
 
Klasa VI 
1.Arbnor Musliu (RC Prishtina) 
2.Leonit Thaçi (HCR Gjakova) 
3.Arbër Rexhepi (Ferizaj) 
 
Klasa VII 
1.Shkëlzen Lajqi (Prishtina RT) 
2.Naim Dashaj (Prishtina RT) 
3.Bashkim Memaj (Prizreni D&G) 
 
Klasa VIII 
1.Besfort Hana (HCR Gjakova) 
2.Besart Pruthi (Gjakova 137) 
3.Ernest Daka (DTM) 
 
Klasa IX 
1.Bardhyl Canolli (Prishtina RT) 
2.Vilson Nrecaj (Gjakova 137) 
3.Emin Dobra (HCR Gjakova) 
 
Plasmani i përgjithshëm: 
1.Përparim Dushi (Prishtina RT) 
2.Shkëlzen Lajqi (Prishtina RT) 
3.Bardhyl Canolli (Prishtina RT) 
 
Konkurrenca ekipore: 
1.Prishtina RT 
 
2.Prizreni D&G 
3.HCR Gjakova 
 
Helmeta e artë 
Shkëlzen Lajqi (Prishtina RT) 
Përparim Dushi (Prishtina RT) 
Arbnor Musliu (RC Prishtina) 
 
Plaketa e artë 
Prishtina Racing Team 
 
Sportisti i vitit 
Bardhyll Canolli