[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Zyrtari i AKR-së për pjesëmarrjen e Bahtirit në protestë: Është nën presionKryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti gjatë ditës së djeshme qëndroi në Mitrovicë, ku bëri thirrje për mobilizim për protestën e së shtunës.

Përderisa Vetëvendosje dhe Kurti nuk morën mbështetje nga partitë opozitare për këtë protestë, atij po i del në ndihmë dhe në protestë, nënkryetari i njërës nga partitë e koalicionit qeversisës.

Thirrjeve të djeshme të Kurtit për pjesmarrje në protestë iu bashkua edhe kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, e që është edhe nënkryetar i AKR-së, parti e cila është në bashkqeverisje me koalicionin PAN.

Mirëpo për sekretarin e përgjithshëm të AKR-së, Vesel Makolli, kjo çështje nuk do të ndikojë në punën e koalicionit për shkak se Bahtiri ka vepruar në emër të tij e jo në emër të partisë.

“Nuk mund të ndikojë në koalicion, sepse ai ka vepru personalisht në emër të tij, e jo në emër të partisë. Ne nuk kemi folur për këtë, ai di shpesh me vepru jashtë qëndrimeve të partisë”, tha Makolli.

Ai ka komentuar edhe vendimin e Bahtirit për t’iu bashkuar protestës së Vetëvendosjes. Sipas Makollit, Agim Bahtiri është nën presion për shkak se është kryetar i Mitrovicës dhe temë aktuale në vend është korrigjimi i kufirit.

“Së pari, Agim Bahtiri është pak specifik edhe si personalitet por edhe për shkak të pozitës që mban, si kryetar i Mitrovicës, e cila është e përgjysmuar edhe vetvetiu ai është nën presion edhe të opinionit sepse ju e dini që puna e korrigjimit të kufirit është bërë punë e madhe. Pra, ai nga frika se po pëson Mitrovica si Mitrovicë, prandaj ai e ka një lloj presioni të tillë”, tha për KALLXO.com, Vesel Makolli.
“Edhe specifika si Agim shpesh jep deklarata kontradiktore, por ne jemi një parti liberale demokratike e cila e respekton lirinë”, tha tutje Makolli.

Sipas tij, ky vendim i nënkryetarit të AKR-së nuk do të ndikojë në koalicionin qeverisës. Në anën tjetër partnerët e AKR-së në Qeveri nuk e kanë komentuar këtë vendim të Bahtirit. Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Ahmet Isufi nuk ka dashur ta komentojë vendimin e zytarit të partnerit të koaliconit.

“Nuk e komentoj deklaratën e tij”, tha shkurtimisht Isufi.

As nga radhët e PDK-së nuk e kanë komentuar këtë.

KALLXO.com ka provuar të kontaktojë me nënkryetarin e PDK-së dhe ministrin e Shëndetësisë, Uran Ismajli por ai nuk është përgjigjur. Në anën tjetër as shefi i grupit parlamentar të kësaj partie, Memli Kransiqi nuk ka komentuar këtë vendim të Bahtirit. Protesta e thirrur nga Lëvizja Vetëvendosje do të mbahet të shtunën më 29 shtator.

Menu Title