[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Zbulohet nëse NATO do luftë të ftohtë me Rusinë?Shefi i NATO-s ka thënë sot se aleanca nuk dëshiron luftë të re të ftohtë me Rusinë, raporton AP.

Duke folur sot në fund të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, e cila zgjati katër ditë në kryeqytetin rumun, Bukuresht, gjenerali i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u ankua për mungesë të transparencës nga ana e Rusisë në aspektin e stërvitjeve ushtarake, transmeton Express.

 

Ushtria ruse e mohon se i mungon transparenca rreth mbajtjeve të stërvitjeve.

 

Stoltenberg shtoi: “Rusia është fqinji ynë… nuk duam ta izolojmë Rusinë; nuk duam luftë të re të Ftohtë”.

 

Si tregoi se aleanca i ka rritur patrullimet me aeroplanë luftarakë mbi Detin e Zi. Pilotët rumunë dhe bullgarë kanë kryer stërvitje ajrore mbi Detin e Zi muajt e fundit

 

Menu Title