.
×

Xhaka e Shaqiri kanë nevojë tani për përkrahjen tonë – Ja si mund t’i ndihmojmë ataShteti rival historik i Kosovës, Serbia ka marr ofensivë të madhe ndaj dy futbollistëve me prejardhje nga koosva të cilët luajnë për Zvicrën, Granit Xhakën e Xherdan Shaqirin.Serbët me çdo kusht po tentojnë me i supsendu nga loja Xhakën e Shaqirit pasi atyre po iu dhemb ngritja e duarve dhe simboli që bën me shqiponjë.

Analisti Berat Buzhala përmes një  postimi në  Facebook ka bërë  të  ditur se i duhet përkrahja e të  gjithë  shqiptarë ve për të  dëshmuar se Xhaka dhe Shaqiri nuk kanë  shkelur rregulloren e FIFA-s dhe se nuk duhet të  dënohen.

Ja postimi i Buzhalës:

Miq dhe dashamire, ju shqiptare qe keni marre pjese ne ndeshjen ne Kaliningrad, ne mes te Zvicres dhe Serbise: Nese keni video te incizuara, ku degjohen tifozet serbe duke bere thirrje raciste ne stadium, ju kisha lute me mi nise. Une kam dicka nga videot, te cilat do t’i publikoj pak me vone. Pala serbe eshte leshuar ne ofansive, duke kerku qe me i suspendu lojtaret shqiptare, pse kane pase ne kepuce te tyre flamuj te Kosoves. Ne anen tjeter, e vetmja menyre me u kunderpergjigje eshte qe te dorezojme edhe na faktet tona. Kushdo qe ka dicka te tille ju lutem m’i nisni.