[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

VIDEO: Si qau Kim Jong me popullin dhe ushtrinë në zbulimin e raketës së re balistike 

Një paradë e madhe ushtarake u mbajt në Pyongyang gjatë fundjavës me rastin e 75-vjetorit të Partisë së Punëtorëve të Koresë së Veriut në pushtet.

Një raketë e re balistike ndërkontinentale u prezantua në paradë, por shumë më shumë vëmendje tërhoqi fjalimi emocional i udhëheqësit të vendit Kim Jong Un. Pak e pabesueshme: duke kumtuar dashurinë e tij për popullin që qan Korenë e Veriut, vetë Kim Jong Un lëshoi ​​lot.

Ai u kërkoi falje qytetarëve për, siç tha, “dështimin e tij për të udhëhequr vendin në kohë të trazuara”. Analistët besojnë se fjalimi emocional tregon që Kim ndien presion mbi udhëheqjen e tij në lidhje me pandeminë e virusit COVID-19 dhe sanksionet mbi programin bërthamor të Koresë së Veriut.

 

Menu Title