[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Ushtria izraelite dërgon ekspertë në Shqipëri në rindërtimin e vendit pas tërmetitForcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) njoftuan të martën se kanë dërguar një mision ndihme për Shqipërinë e goditur nga tërmeti, pasi një tërmet shkatërrues muajin e kaluar vrau 51 njerëz dhe shkatërroi mijëra ndërtesa.

“Ne sapo dërguam një delegacion të ndihmës humanitare të IDF në Shqipëri pas tërmetit shkatërrues që mori 50+ njerëz dhe la mijëra të plagosur,” shkruan në Twitter ushtria izraelite.

IDF tha që ekipi, i përbërë nga 10 trupa të rregullt dhe rezervë do të përqendrohet në vëzhgimin e ndërtesave për të zbuluar nëse ato mbetën strukturisht të shëndosha pas tërmetit.

Ekipi, i udhëhequr nga Komanda e Frontit të Brendshëm të ushtrisë dhe i ndihmuar nga Ministria e Jashtme gjithashtu do të këshillojë autoritetet lokale se si të menaxhojnë fatkeqësinë, tha ushtria.

IDF ka një histori të gjatë për të marrë pjesë në përpjekjet e ndihmës ndërkombëtare për tërmetet dhe katastrofat natyrore, kohët e fundit dërgoi ekipe të mëdha për të ndihmuar Meksikën pas një tërmeti shkatërrues 2017 dhe Brazilin pas rënies së digës Minais Gerais.

Ekipi i IDF-së do të bashkohet me dhjetëra inxhinierë strukturorë nga Evropa dhe gjetkë janë duke shkuar për në Shqipëri për të ndihmuar në rindërtimin e vendit, thanë zyrtarët të hënën.

Izraeli ka marrëdhënie të ngushta me Shqipërinë, një komb me shumicë myslimane në Evropën Jugore që nga marrëdhëniet diplomatike, të cilat u krijuan zyrtarisht në 1991.

Bashkimi Evropian dhe Kombet e Bashkuara po bashkërendojnë përpjekjet ndërkombëtare për të ndihmuar Shqipërinë pas një tërmeti me madhësi 6.4 që goditi 26 nëntor, duke prekur më shumë se gjysmën e popullsisë së vendit.

Një ekip i BE-së po udhëheq vlerësimin dhe shpërndarjen e ndihmës. Gjashtë shtete anëtare të BE-së kanë dërguar 50 inxhinierë strukturorë, me më shumë që pritet tv vijnë, për të vlerësuar dëmet së bashku me homologët vendas.

“Në mes të pikëllimit, hidhërimit dhe frikës, kjo javë ka treguar lidhjet midis shqiptarëve dhe miqve të tyre në BE”, tha Luigi Soreca, ambasadori i BE në Shqipëri.

Agjensia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar gjithashtu ka dërguar inxhinierë strukturorë nga departamentet e zjarrit të Qarkut Fairfax dhe Los Angeles County për të ndihmuar në vlerësimet e dëmeve.

Menu Title