.
×

Ushtaraku Rrustem Tetaj pyet Fatos Klosin: Kush e vrau gazetarin Ali Ukaj?Botapress 26 prill

Perpos lidereve institucionale e politike nga Kosova e Shqiperia, ndaj deklarates se ish shefit te Sherbimit te Informimit te Shqiperise Fatos Klosit ka reaguar edhe oficieri i karrieres Rrustem Tetaj. Ne murin e tij ne Facebook Tetaj ka shkruar

E kam percjelle me vemendje dekleraten e ish kryeshpiunit te shtetit shqiptare. Mendoj qe Fatos Klosi qe ne krye te SHIK ut nuk ishte real aq ma shume e  tregonte fytyren e vertetw qe ne Shqiperi nuk i ka interesuar Kosova as UCk ja por na shume sa leke dhe ku ka perfundua “treperqindeshi” dhe fondi” vetelindja thrret”. Kto dy fonde e kan mbajtur gjslle ShiIK un dhe institucionet be shteton shqiptar. Ne vitin 1998 shteti shqiptare nuk kishte ushtri ,sepse Qeverine e Fatos Nanos e rujajshin forcst greke e kom pere me sy pincgauerat grek kjo eshte e vertet athere shtrohet pytja ku ka pas Shik be Shqiperi???

Me nji fjale shtrohet pytja ku ishte shteti. Zonat e Kuksit Tropojes ishin refugjat ne Kamez dhe Tirane bashk me Kosovaret. Prsnimin e refugjateve shqiptare e ka bee edhe Maqedonija Mali i zi e jo veq Shqiperija bile Shqiperija ishte edhe ma e favorshme sepse derdheshin fonde te msjme nga Bukoshi dhe dhe venflindja thrret. Me vjen keq qe gazetaret siq ishte Berat Buzhala asnji fjal nuk e than per vrsjen e kolegut dhe gazetarit Ali R. UKAJ ne Tirane ne vitin 1997 kur edhe u burgos Hashim Thaci. Shtohet pytja Pse????. Turp per ta. E aq ma turp per Komisionin e Veteraneve qe ja dhan veteran keti shpijuni pa dhez astenji plumb per Kosoven por per kundra e ja mjel ne ditet na te veshtira te kombit. Turpi mbie gjskun e atyre qe rane per liri. Nuk jon veq Ahmet Krasniqi Ali Ukaj Remzi Hoxha por te vrar jon nga dora e shikut edhe Te gjithe ats qe ran ne kufinin gjate luftes duke hyr per ta qlirue Kosoven. Hashim Thaqi eshte arrestue diten kur eshte vrar Gazetari dhe zedhensi i pare UCK s. Ali R. UKAJ ishin cimere te dhomes ne rrugen Ali Demi kidhin jetie se bashki , kush e vrau . Pergjegjen fsmilhet duhet te kerkojn nga Hashim Thaqi, Xhavit Haliti, Fatos Klodi Dhe Sali Berisha. Ketu eshte qelsi. Prokuroria speciale ka pune dhe te gjitha vrasjet para gjate luftes ne kufi dhe pas luftes te zbardhen. Statudi i veteranit te kryeshpiunit duhet te anulohet dhe te zbardget e verteta mbi luften. R.T.