[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Ushqimet më të mira për njerëzit që vuajnë nga veshkatNjerëzit që vuajnë nga problemet me veshkat duhet të kujdesen që të ushqehen me produkte që përmbajnë pak kalium, fosfor dhe kripë. 2-3 racione frutash në ditë

Frutat më të përshtatshme dhe më të shëndetshme janë: Pjeshkët Dardhat Ananasi Portokalli 2-3 racione Perime në ditë

Njerëzit që vuajnë nga veshkat duhet të sigurohen të konsumojnë mjaftueshëm perime. Perimet më të shëndetshme janë: Panxhari i kuq Karrotat Misri Kërpudhat Kungulli Bizelet Proteina

Burimet më të mira të proteinës janë: Peshku ton Salmoni Mishi i gjelit të detit Mishi i pulës Drithërat
Orizi kaf, makaronat, biskotat pa kripë, buka e bardhë me farë, janë disa prej alternativave më të përshtatshme për pacientët që vuajnë nga veshkat. Ata duhen treguar dorështrënguar me kripën për t’i mbrojtur veshkat./agroweb/

Menu Title