[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Taksa ndaj Serbisë, rritet konsumimi i produkteve vendoreBotapress 1 Dhjetor – Taksa 100% ndaj produkteve serbe dhe atyre te Bosnjës duket se një herë e mire ka kthyer vëmendjen e konsumatorit kosovar tek produktet vendore. Kjo taksë ka nxitur edhe krijimin e platformave dhe iniciativave qytetare në promovimin e produkteve vendore të cilat deri më tani nuk kryesonin listën e shportës tone familjare.

Po ashtu, sipas disa të dhënave të publikuara, pas vendosjes së taksës ka filluar konsumimi shumë më i madh i produkteve vendore. Vendimi për taksën nga Qeveria e Kosovës vjen pas fushatës së egër të Serbisë kundër Kosovës në politikën e jashtme.

Ndërkaq, Bashkimi Evropian ka kërkuar reflektimin e institucioneve në Prishtinë si dhe heqjen e taksës.

VIDEO

Menu Title