.
×

Serbia nuk ndalet me provokimet, Drecun vjen me deklaratë qesharakeKryetari i të ashtuquajturit komision parlamentar për Kosovën, Milovan Drecun tha se Beogradi do të këmbëngulë që Prishtina të ndërpresë veprimet provokative të saj.

Drecun i tha Radio Televizionit të Serbisë se Prishtina “duhet të heqë Platformën dhe të shfuqizojë taksën”.

“Ajo duhet të ndalojë veprimet kërcënuese, si dhe duke ngritur armë për të bërë përparim në Berlin”, tha Drecun në një fjalim në takimin e ardhshëm të udhëheqjes politike të Kosovës dhe të Serbisë në Berlin.

Samiti i Ballkanit Perëndimor në kryeqendrën gjermane mbahet më 29 prill ku do të marrin pjesë presidenti dhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj, kreu i shtetit serb dhe kryeministrja, Aleksandar Vuçiq dhe Ana Bërnabiq dhe kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama./kk