.
×

Qazim Zejnaj: Në vend të lamtumirës…11115605_666900953442438_5947875441945939027_n11156384_666900066775860_4810248798854101625_n

Femrat e mira jane respektuese .jane besnike ndaj se fshehtes .femrave qe kundershtojen duhet fal me miresjellsje ,mos i ngacmoni as fajsoni se pendohen vet sepse kerkojne ndjese ..se nuk jane pirate ,as bastarde por jane kryelarte ……..

Ne si mashkuj por edhe femrat nuk falim gabimet ,edhe ne mashkujt ke deshire te kemi pushtet mbi te dashuren .edhe per ndonji zenke perdorim nji ngjarje te se shkuares si pretekst per te marre situaten kontroll ,dhe mireqenia krijon miq ..e miqte shkojne e ikin ,por armiqte grumbullohen gjithnji me shume ……

edhe te ne njerzit publik bota e kukullave zbret ,kur fillojne me zhvesh trupin qe sjelle dashuri e Tension ….ha..
shume jemi te prekur nga ndjenja e dashurise ,se kushtet e veshtira ekonomike qe ballafaqohen njerzit ndikon qe te rinjte meme shume mu dhene pas parase se sa ndaj dashurise ..

sekreti i lumturise se vertete eshte i thjeshte po i veshtire per tu gjetur ..ngase njeriu per tepasur nji jete stabile dhe te lumtur duhet te zbertheje nji formule per te vene ne binar perkushtimin per afere e dashuri perjetshme .

Nese grindemi me te dashuren (ose gruan ) duhet anashkaluar mbetjet e vjetra e me fale ndonji gabim te bere …se me komunikim joverbal zbulon me shume se fjalet ,me sjelljet dhe gjuhen e trupi e ndjenjat e verteta …..

Ne dashuri njeriu nuk mund te vuaje ,dhe me mbete me rrefim qe qmend dhe zbulon versionin e personalitetit te njeriut si simbioze e krijimtarise …
une preferoj fantazite seksuale ,por pa u shqetsuar ..

Ka femra qe ju intereson vetem me perfitue ,dhe mos me punue fare ,me perdore ,botoks e me mbajte pamje te re natyrale ..

por ka edhe zonja (zonjusha verteta ) te sensit ,me vlera te medha ,e fisnikeri ne frymen e egalitarise ……….

Por shume femra jane ekscentrike e te cuditshme qe vetem bejne lajka ,Dogma .e hipnokrizime dhe me sjellje te gabuara largojne Partnerin …nga aventurat qmenden e tronditen kur frekuentojene ,plazhet dhe vende ku nuk shihen ….

lendojne dhe vrasin dashurine edhe pse tentativa fiziologjike eshte e pranishme kur lidhja eshte e shendetshme ,pasioni nuk shuhet dhe nuk kemi qka te trembem per balle botes jashtme qe eshte kurioze ..a xhelozia eshte molle sherri ,dhe shkatrron dashurine ..a dihet qe jemi qenie e vetme (simbioza)…..Ne dashuri nuk ekziston ndonji rregull e veqante per te joshur ..
edhe dashuria eshte art kompromisi dhe baraspeshim ne favor te se mires ..

Nese nuk ka kompromis duhet me u nda …….

Jeta eshte e shkurt por veprat jane perjetshme ….

Lamtumire

Mos loto ,por rri kujtese
te ruej pa turbullue
kqyrjen tende plot shprese
e pikellue !…
Mos qaje fisnike
kur veten nuk e shpalle
ashtu nda dashuria
ti vdiqe tue u ngjalle …
E zymte asht dita e motit
nuk e dij a kemi me u pa
Nese jo .ti lutju zotit
se mire na qe jemi nda …

sa here dielli do perendoje
mbyll syte ne zemren tende
do me gjesh aty …

da zemra u deshen
dikush i pengoj
dy fjale u thane askush si degjoje
!!..

Nji dashuri e lene ne harrese …!
dy zemra te ndara
nji shpirt i pabese ..!..

Do te isha me ty nese ti me kerkoje
do te doja shume nese ti do e,me doje
por tani qjaj se ti me lendove ..
mund te vdisja per ty
por ti kurre se kuptove…

Te mungova per shume
isha ne zemren tende ti e di
por tani ku shkoj gjithqka
te pyes valle ti e di ….

I missed you for a Long time (Angela )
i was in your heart i know
but now were is it all..?
i ask you ;do you Know

Keto fjale me dhembje i shkrova dhe ty dashuri e harruar ti shkrova .