[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Publikohet marrëveshja LDK-Lista Serbe, çka përmban ajoVetëm pas votimin të Qeverisë së re me kryeministër Avdullah Hoti, LDK’ja ka publikuar marrëveshjen e plotë të koalicionit me Listën Serbe. Nga kjo marrëveshje, Listës Serbe i janë ndarë tri pozita në kabinetin qeveritar. Kreu i kësaj partie, Goran Rakiq, do të jetë zëvendëskryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal. Dalibor Jevtiq është emëruar minisër për Kthim dhe Komunitete.

Në mesin e pikave të marrëveshjes është se të dyja palët nuk mbështesin mocione mosbesimi që janë inicuar në të kaluarën edhe parti të tjera në parlament.

Në të përmendet edhe dialogu Kosovë-Serbi i ndërmjetësuar nga BE-ja ku potencohet nevoja për vazhdimin e tij.

Menu Title